Новий інструмент зеленого відновлення: на Миколаївщині презентували карти ЕКО-профілів для громад

  • 09:52
  • 19.04.2025
карти-2

На Миколаївщині розробили карти до ЕКО-профілів Новоодеської та Шевченківської громад. Саме такий інструмент зеленого відновлення громад презентували на минулому тижні експерти коаліції «Громадянська платформа зеленого відновлення».

Про це повідомляє ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва».

Цим громадам Миколаївщині передані е- інструменти для розвитку громад у напрямках:

  • Відновлення родючості ґрунтів та зрошення для фермерства;
  • Використання потенціалу сонця, вітру для ЕКО- енергетики, фермерства ;
  • Вирішення проблеми доступу жителів до пітної води;
  • Покращення біорізноманіття та розвитку ЕКО - туризму.

Вказані е-інструменти складаються з макетів тематичних карт, описової інформації до них та – головне – наборів тематичних геопросторових даних, які можуть стати основою для локальних геоінформаційних систем (ГІС) громад. ГІС – це інформаційні системи, призначені для збирання, зберігання, аналізу та візуалізації (видачі) просторових даних.

Карти до ЕКО-профілів громад можна побачити за посиланнями: карти Новоодеської міської громади та Шевченківської сільської громади.

Методист коаліції з ГІС, представник ГО «Природоохоронні геоінформаційні системи України», доктор сільськогосподарських наук Андрій Ачасов презентував можливості цифрових карт. Майстерня включала в себе лекцію, невеличку практичну вправу, а також дискусію, що дозволило учасникам обмінятись думками щодо подальших тем практикумів. Були висвітлені питання як представники громад можуть розширити свої знання та покращити практичні навички роботи з ГІС, де отримати вільні геодані, які програми краще застосовувати для вирішення конкретних завдань, як застосовувати відкриті космічні знімки для моніторингу ресурсів громад і т.ін. Учасники зустрічі зацікавились як далі розвивати отримані цифрові карти, як ГІС допоможе зібрати максимум даних для потенційних зелених інвесторів та донорів.

Експерти підкреслили, що громади за три рокі війни зазнала суттєвих економічних втрат. Мінування, загрози обстрілів та інші наслідки повномасштабної війни росії проти України, що триває, майже зруйнували економічну та їх соціальну основу громади. Проте, у громадах триває зелене відновлення, що включає учасницька еко -модернізація місцевих стратегій , що включатиме ЕКО-профілі громад. Це потребує узагальненої структурованої достовірної інформації про громаду ії біорізноманіття водні ресурси , джерела сонячної/вітро енергії , лісосмуги , агроресурси та ландшафт та інш.

На поміч приходять сучасні геоінформаційні системи ГІС. Вони дозволяють значно підвищувати врожайність сільськогосподарських культур за рахунок уведення системи точного землеробства, проводити ЕКО- моніторинг земельних ділянок, досліджувати небезпечні та постраждалі від війни території та інше.

«Зазначимо, що головною ідеєю проєкту є не створення саме паперових  традиційних карт, а розробка на ГІС-основі баз геопросторових даних, які передаються громадам для подальшого використання та наповнення. Паперові карти слугують лише зручним ілюстративним матеріалом екологічного стану територій громад. Громади отримали корисний і відносно нескладний в освоєнні ресурс, який має багато застосувань для зеленого відновлення та сталого розвитку», - каже Андрій Ачасов.

Загалом згідно з технічним завданням було розроблено карти лісосмуг, водних об'єктів, автомобільних доріг, надходження сумарної сонячної радіації, щільності потужності вітру, біорізноманіття та цінних ділянок для існування рідкісних видів та інші.

«За результатами зимових обговорень точок зеленого відновлення Новоодеської та Шевченківської громад виявлено що місцеві активісти депутати та посадовців потребують практичних навчань щодо застосування сучасних ГІС-технологій для зеленого відновлення та розвитку. Результати обговорень стали складовою Стратегічних екологічних оцінок місцевих стратегій згаданих громад. Саме тому разом з експертною ГО «Природоохоронні геоінформаційні системи України» ми розробили карти на основі ГІС / ДЗЗ та започаткували відповідну серію навчань», - підкреслив координатор Громадянської платформи», директор ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва», Михайло Золотухін.

Відповідно до потреб громад формуються наступні практикуми для представників місцевого самоврядування та громадськості Миколаївської та Харківської областей». Нагадуємо що майстерню ГІС для зеленого відновлення громад започаткована у лютому 2015 року. 

Майстерні відбувається в рамках проєкту з зеленого відновлення і сталого розвитку громад Харківщини та Миколаївщини, що реалізують, ГО «Природоохоронні геоінформаційні системи України» (м. Харків), та ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Новини

19 квітня 2025
18 квітня 2025