Компанія Google повідомила Європейському Союзу, що не виконуватиме вимоги нового закону щодо фактчекінгу.
Про це йдеться в копії листа, отриманого виданням Axios.
У документі зазначено, що Google не буде додавати перевірки фактів до результатів пошуку або відео на платформі YouTube і не використовуватиме дані фактчекінгу для ранжування чи видалення контенту.
Слід зазначити, що фактчекінг не був центральною частиною політики модерації контенту. Проте компанія інвестувала в європейську базу даних перевірки фактів напередодні останніх виборів до ЄС.
Нові вимоги щодо фактчекінгу походять із кодексу щодо дезінформації, ухваленого Європейською комісією. Спочатку цей документ мав добровільний характер, проте незабаром стане обов’язковим для виконання відповідно до закону про цифрові послуги (DSA).
У листі до Єврокомісії президент із глобальних питань Google Кент Волкер заявив, що інтеграція фактчекінгу «не є доцільною або ефективною» для сервісів компанії. Google також підкреслила успішність своїх поточних підходів до модерації контенту, посилаючись на приклад роботи під час минулорічного «безпрецедентного циклу глобальних виборів».
Компанія нагадала про нову функцію YouTube, впроваджену торік, яка дозволяє певним користувачам додавати контекстуальні примітки до відео. Ця програма нагадує функцію Community Notes на платформі X та, ймовірно, на аналогічні розробки Meta.
Волкер також зазначив, що Google продовжить інвестувати у свої технології модерації контенту, зокрема Synth ID для маркування контенту та технології розкриття використання ШІ на YouTube.
Поки невідомо, якою буде реакція ЄС на дії Google після того, як практики цифрової перевірки фактів стануть законом.
Ця ситуація розгортається на тлі того, що Meta позбуваєтьсяфактчекерів, послаблює модерацію контенту та повертає політичний контент. Співробітники Meta висловили невдоволення рішенняя Цукерберга скасувати фактчекінг.
Наразі Кодекс практики ЄС щодо дезінформації зобов'язує підписантів співпрацювати з фактчекерами в усіх країнах блоку. Кодекс також вимагає від компаній полегшити користувачам розпізнавання, розуміння та позначення дезінформації, а також маркувати політичну рекламу й аналізувати фейкові акаунти, ботів і шкідливі дипфейки, які поширюють неправдиву інформацію.
Кодекс підписали 40 онлайн-платформ, включно з Microsoft, TikTok, Twitch і Meta, попри те що остання цього місяця припинила свою програму фактчекінгу в США. Twitter (зараз X) також був підписантом, але вийшов із кодексу після того, як платформу придбав Ілон Маск.
Наразі незрозуміло, чи всі вимоги кодексу будуть формалізовані в офіційні правила в рамках DSA. Законодавці ЄС ведуть переговори з підписантами щодо того, які зобов'язання вони погодяться виконувати.
Європейська Комісія поки не оголосила дату, коли кодекс офіційно стане законом, але ще у жовтні минулого року зазначала, що це очікується не раніше січня 2025 року.