Директор КП «Парки» запевнив, що обрізка платанів на Соборній ніяк не нашкодить деревам, але у разі їх загибелі він та фахівці підприємства нестимуть відповідальність

  • 10:20
  • 17.01.2025
snimok

Директор КП "Миколаївські парки" Дмитро Чучмай впевнений, що обрізка платанів на вулиці Соборній, яка викликала багато суперечок та невдоволення з боку містян та ряду посадових осіб, не заподіє шкоди деревам – вони не втратять своєї декоративної якості, й надалі продовжуватимуть рости, а через декілька років даватимуть повноцінну тінь. Проте, якщо ж якісь дерева загинуть внаслідок цієї обрізки, то посадовець разом зі своїми робітниками буде нести за це відповідальність.

Про це Дмитро Чучмай заявив під час свого брифінгу 16 січня.

По-перше, він наголосив на тому, що на жаль, в Миколаєві ніколи не проводилась системна роботу по догляду за деревами та зеленими насадженнями. Це, у свою чергу, призвело до незадовільного стану дерев, зокрема їх хворобам та загибелі. 

— Це стосується не тільки вулиці Соборної. Можна подивитись взагалі по місту. Дерева звисають над проїзною частиною, заплутуються у дротах і таке інше. На жаль, сьогодні ми маємо дуже багато скарг від жителів міста по обрізц та знесенню. Йдеться про 1700 заявок. Ми намагаємось це вирішити, але через відсутність системної роботи, маємо те, що маємо, – заявив він.

Дмитро Чучмай відмітив, що роботи з обрізки проводяться задля збереження зелених насаджень та утримання їх в належному стані, запобігання випадкам падіння аварійних та сухих гілок на людей та автомобілі містян, а також зменшення проявів алергії у містян у період цвітіння певних дерев.

По-друге, очільник КП "Парки" зазначив, що під час обрізки дерев співробітники керуються наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 року № 105 "Про затвердження правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України" та внутрішніми нормативними актами підприємства. 

"Навність будь-яких дозвільних робіт на проведення робіт по обрізки дерев, чинним законодавством не передбачено. Під час догляду за обʼєктами благоустрою, фахівці нашого підприємства проводять загальний огляд зелених насаджень та складають відповідний акт, в якому проводять оцінку стану зелених насаджень та приймають рішення про вжиття необхідних заходів", – зазначено в презентації до брифінгу Дмитра Чучмая. 

Що ж стосується обрізки дерев саме на вулиці Соборній, то Дмитро Чучмай відмітив, що це головна пішохідна вулиця Миколаєва, яку дуже полюбляють мешканці та гості міста, в теплу пору року працюють фонтани, тому забезпечення безпечного простору є ще більш важливим.

— Варто зазначити, що дерева не втратять свої декоративної якості, навпаки, після видалення сухих та гнилих гілок, дерева зможуть повноцінно розкритись, пустити нові, свіжі та зелені пагони. Для порівняння ми можемо спостерігати здоровий розвиток нової крони у дерев, які були попередньо обрізані по вулиці Соборній від вулиці Адміральській до вулиці Спаської у лютому 2024 року. Навіть була порушена кримінальна справа по заяві ДЕІ, але за висновками експерта порушень при виконанні робіт виявлено не було. Тому було прийнято рішення про закриття кримінальної справи. І тільки після цього ми продовжили обрізку дерев на Соборній, – зауважив посадовець.

Дмитро Чучмай також прокоментував свою емоційну поведінку під час припинення робіт з обрізки 7 та 8 січня представниками ДЕІ та іншими особами. За його словами, причини такої поведінки криються у "безпідставному перешкоджанні роботі підприємства певними особами, які не могли пояснити на підставі чого, надати якийсь нормативним документ, чинне законодавство чи ще щось, чому обрізка вважається незаконною". За його словами, обрізка дерев на Соборній проводилась у відповідний агротехнічний період, однак через припинення робіт з боку Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу, працівники підприємства не зможуть завершити розпочату обрізку. 

— Я вважаю доцільним, коли підприємство виконує свої планові поточні роботи, приводить місто до належного санітарного стану, гарнішого вигляду, а хтось перешкоджає роботі підприємства. Тим паче від таких дій страждає робота всього підприємства, а саме: працівники не доотримали заробітну платню, техніка була у простої, тобто нераціонально використовувалась. А найголовніше, ми втрачаємо час. Витрачаємо час. Бо кожен день такої гарної погоди ми могли б працювати. Але до кінця періоду, який відведений нам законодавством, ми не встигнемо провести вулицю Соборну до належного стану, – заявив Дмитро Чучмай.

Начальник відділу садово-паркового господарства Тетяна Скібіцька віповідаючи на питання кореспондента ПН зазначила, що обрізку дерев можна розпочинати після опадання листя і до початку формування бруньок, тобто з 15 жовтня по 15 квітня. Однак враховуючи, що Миколаїв відноситься до четвертої грунтово-кліматичної зони, то ці терміни трішки здвинуті.

— Ми розпочинаємо після 20 листопада і можемо закінчити в залежності від температурного режиму уже навесні, ну, десь до 1 квітня. Інколи й до другої декади березня. Тому у нас дуже стислі терміни. До того ж, платани на Соборнй вимагають більш обережного поводження, ми не можемо в день обрізати більше одного-двох дерев, бо треба передивлятись поступово кожну гілочку, щоб все акуратно зрізати, – зазначила Тетяна Скібіцька.

Також вона відмітила, що перед початком робіт з обрізки дерев, фахівці КП "Парки" проводять осіннє обстеження дерев. Складають спеціальні акти по кожному окремому дереву, на підставі яких вподальшому і складаються графіки проведення робіт. Зокрема, підпримєство планувало провести обрізку дерев вздовж вулиці Соборної від Адміральської до проспекту Центрального ще у 2024 році, але роботи були призупинені через відкриття кримінального провадження. Коли воно було закрито, з огляду на відсутність правопорушень, у 2025 році обрізка дерев продовжилась.

Що ж стосується утворення тіні платанами після обрізки, то за словами Дмитра Чучмая, перші роки після обрізки дерево даватиме менше тіні, однак після формування конусу, а це рік-два, тіні буде ще більше, ніж до обрізки.

Інженер-дендролог КП "Миколаївські парки" Олена Недільська відмітила, що часто візуально дерево може виглядати добре, однак вже є ознаки про сповільнення його росту. Під час проведення обрізки фахівець вже бачить конкретні пошкодження всередині стовбура і вимушений зрізати до живої частини. Місця зрізів оброблюються спеціальною пастою, формуючи тонкий шар плівки, який добре пропускає повітря, але не пропускає вологу, що зменшує можливість подальшого інфікування дерева.

 

Також Дмитро Чучмай розповів, чи є мер Олександр Сєнкевич або депутати міськради ініціатором обрізки дерев на Соборній, та хто нестиме відповідальність у разі загибелі цих дерев. 

— Мер, депутати взагалі ні до чого. Є планові роботи підприємства, є фахівці, які розуміють, що потрібно, а що не потрібно робити. От якраз таки знесення дерев потребує отримання необхідних дозвільних документів, у цьому приймають участь фахівці Департаменту ЖКГ, ДЕІ та КП "Парки". Без підпису і погодженні екологічної інспекції ми не можемо знести жодного дерева. Тобто не може бути, що Чучмай чи Сєнкевич, чи ще хтось придумати і пішли різати чи зносити. Ні, ні в якому разі (...). Відповідальність буду нести я, як керівник комунального підприємства, а також мої фахівці, які контролювали ці роботи. Відповідальність залежатиме від розрахунку нанесеної шкоди, – прокоментував він.

Фахівці КП додали, що в 2024 році під час обрізки дерев на Соборній вони виявили один платан та одну тополю, які по всім параметрам мали б бути знесені, але фахівці підприємства "вирішили дати їм шанс", провели обрізку і дерева залишились живі, випустили пагони. 

Директор КП "Миколаївські парки" відмітив, що після того, як представники ДЕІ призупиняли обрізку дерев 7 та 8 січня, він домовився з керівником ДЕІ про присутність його інспекторів під час проведення робіт 9 січня. 

— Ми мали б зібратись 9 січня зранку на Соборній, вибрати будь-яке дерево, наші фахівці почали б обрізку і на якому моменті фахівці інспекції мали б нас зупинити, вишкарі б пофотографували стан дерева після обрізки, і ми б прийняли рішення різати далі чи зупинитись. І це дерево було б шаблоном, за яким ми б рухались далі. На жаль, це були тільки слова, бо нікого з представникіі ДЕІ 9 січня на Соборній зранку не було. Я відкритий до діалогу, для якихось рішень, але не потрібно влаштовувати перепалки чи ще щось, – запевнив Дмитро Чучмай.

Дмитро Чучмай також розповів, що робітники підприємства роблять з деревиною, яка залишається після обрізки та знесення дерев. Він запевнив, що деревину нікому не продають. Її або передають для допомоги ЗСУ згідно їх зверненням, або використовують для опалення приміщень підприємства, де перевдягається та знаходиться персонал.

На питання кореспондента ПН, чи підтримує підприємство введення трирічного мораторію на обрізку дерев в Миколаєві, представники КП заявили, що ні.

— По-перше, ми вже бачимо результат того, що довгий час не було омолоджувальної, формувальної обрізки дерев. Ми бачимо результати цієї бездіяльності по скверу Ради Європи. Там ростуть софори, які мали трапецевидну форму, але через те, що з 19 року по теперішній час вони не формувались, вони тепер закривають і не дають розвиватись іншим в зв'язку з тим, що з 19-го року по теперішній час вони не формувались, ми можемо бачити, як воно тепер закриває і не дає розвиватися поруч висадженим деревам. В цьому році нам обовʼязково потрібно провести там обрізку, інакше буде пізно. Там поруч красиві сакури, але софора забиває цю красу. Це не означає, що ми маємо нещадно обрізати софору, але сформувати їй форму, щоб це виглядало гарно, – зауважили на КП.

Новини

17 січня 2025
16 січня 2025