Три роки партнерства: Данія інвестує понад 225 млн євро у відновлення та розвиток Миколаївщини

  • 09:19
  • 17.09.2025

У вівторок, 16 вересня, у Миколаєві в змішаному форматі відбулося засідання Керівного комітету Партнерства «Миколаїв – Данія». Модератором зустрічі виступив керівник Офісу Посольства Королівства Данії в Миколаєві Якоб Хансен, який наголосив, що на засіданні залучені партнерські організації як спостерігачі для прозорого ухвалення рішень.

У межах засідання сторони обговорили пріоритети співпраці на 2025–2028 роки та перші проєкти нової Перехідної програми Данії для України (UTP 2025–2028), спрямовані на відновлення й посилення стійкості інфраструктури Миколаївщини.

У заході взяли участь перша заступниця Міністра розвитку громад та територій України Альона Шкрум, начальник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім, голова Миколаївської обласної ради Антон Табунщик, Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич, Державний секретар з питань зовнішньої політики Данії Ельзебет Сондергаард Кроне, представники НЕФКО та ЮНОПС й інші партнери.

«Данія залишається відданою наданню як невідкладної гуманітарної допомоги, так і довгостроковому відновленню й реконструкції, а також підтримці демократичних та інституційних реформ, щоб Україна якнайшвидше стала членом Європейського Союзу », – відзначила Ельзебет Сондергаард Кроне.

Під час засідання представники Данії озвучили ключові напрямки UTP 2025–2028 із загальним бюджетом 2,8 млрд данських крон (приблизно 375 млн євро). Важливо, що до 60 % цієї суми (1,68 млрд крон або понад 225 млн євро) буде спрямовано безпосередньо на Миколаїв та область. Решта 40 % коштів розподілятиметься між іншими 20 регіонами України, у тому числі й на підтримку проєктів у Миколаївській області.

На заході представники НЕФКО та ЮНОПС детально презентували перші проєкти у портфелі перехідної програми та ключові кроки щодо їх підготовки та виконання.

Серед перших напрямків та проєктів, які реалізовуватимуться в регіоні:

  • проєкти з водопостачання та централізованого опалення/енергетики у Первомайську, Новому Бузі, Баштанці, Новій Одесі, Вознесенську, Південноукраїнську;
  • реконструкція навчальних закладів у Миколаєві та Снігурівці з облаштуванням укриттів та різні закупівлі;
  • охорона здоров’я (MHPSS), освіта – школи та дитячі садки, професійно-технічна підготовка, водопостачання та енергетика, права людини. Підтримка офісів розвитку;
  • вода та енергетика у місті Миколаїв та області (точні проєкти визначить Миколаївський керівний комітет);
  • укриття для шкіл та лікарень, сільськогосподарські засоби існування, включаючи ланцюжок створення вартості, підтримка громадянського суспільства та протимінна діяльність у Миколаївській області;
  • реабілітація та доступ до покращеної освіти та безпечного середовища для вразливих груп, психіатрія, соціальне забезпечення, розширення прав і можливостей громадянського суспільства;
  • відбудова соціальної інфраструктури (шкіл, лікарень), підтримка малих та середніх підприємств, підтримка сільського господарства та протимінна діяльність;
  • розподіл їжі та води, психічна реабілітація, інформування про мінну небезпеку, реагування на надзвичайні ситуації та ремонтні роботи.

Учасники обговорили механізми фінансування, технічний супровід і координацію між державними й місцевими структурами.

Начальник Миколаївської ОВА Віталій Кім відзначив важливість партнерства з Данією та ефективність реалізації проєктів у регіоні.

«Щиро дякую народу Данії та вашій команді за підтримку Миколаївщини. Ваша трирічна стратегічна програма, це важливий приклад для нашого регіону. Данія для нас – головний партнер, і я переконаний: українці можуть і вміють досягати результатів», – зазначив очільник області.

Зустріч завершилася підсумковими виступами представників Міністерства розвитку громад та територій України та данської сторони, які відзначили готовність посилити двосторонню координацію та пришвидшити впровадження проєктів у регіоні.

 5 людей, люди навчаються, стіл та текст

 

Новини

17 вересня 2025
16 вересня 2025
15 вересня 2025