
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив, що в освітньому процесі зменшується використання української мови як серед учнів, так і серед учителів. Та наголошує на необхідності активних дій для підтримки державної мови.
Про це мовний омбудсмен сказав в етері «Еспресо».
«Тут повинна бути відповідна робота проведена на всіх рівнях і зрозуміло, що це не тільки комплекс питань, які стоять перед уповноваженим. Це проблема, яка стоїть перед усією українською владою, яка повинна відчувати і реагувати на такі проблеми, які шкодять національним інтересам. Я неодноразово наголошував на тому, що в нас є проблема із забезпеченням української мови в освітньому процесі в українських школах. Української мови насправді стало менше і серед дітей, і серед учителів. Тому зрозуміло, що міністр освіти повинен на це все відреагувати належним способом. У нас зараз відбуваються інерційні процеси, які ми повинні стабілізувати конкретними державними діями», — сказав Тарас Кремінь.
Омбудсмен підкреслив, що в Україні діє державна програма та законодавство щодо захисту мови, проте реальні механізми їхнього впровадження залишають бажати кращого.
«У нас немає тисяч заблокованих інтернет-ресурсів, у нас немає обмежень і заборони на застосування в Україні Telegram-каналів. У нас досить погано реагують на виконання своїх повноважень органи місцевого самоврядування. У нас десятки депутатів місцевих рад досі не вивчили елементарні три слова українською мовою. І це так само проблема, бо вона ж впливає і на прийняття відповідних рішень», — впевнений Омбудсмен.
Кремінь також звернув увагу на зареєстрований у парламенті законопроєкт щодо україномовного середовища, ініціатором якого є депутатка Наталія Піпа. За його словами, Україна вже запізнюється з ухваленням необхідних заходів.
«Війна триває 11 років і на 34-35 роках української Незалежності ми досі сумніваємось у тому, яка мова для нас є основною, яка є державною, яка складає основу нашого конституційного ладу», — зазначив він.