«Ми не знайшли оптимального рішення»,- Шуляк заявила, що на майбутніх виборах розглядається можливість проведення поштового або інтернет голосування за кордоном

  • 07:50
  • 11.12.2024
6706d5c0b3e72

Голова партії "Слуга Народу" Олена Шуляк заявила, що для проведення перших повоєнних виборів в Україні необхідно вирішити купу проблем, спричинених повномасштабним вторгненням рф в Україну, зокрема і внести зміни в законодавство. Але це аж ніяк не стосується зміни виборчої системи з пропорційної на змішану.

Про це вона заявила під час спілкування з регіональними медіа в онлайн-форматі: "Розвиток і відновлення регіонів: підсумки 2024-го і майбутні плани", відповідаючи на питання кореспондента ПН.

Як відомо, у 2020 році в Україні набрав чинностіновий Виборчий кодекс, який передбачає проведення виборів за пропорційною системою. Поряд з цим було зареєстровано законопроєкт щодо відтермінування цього переходу до 2027 року, але через повномасштабне вторгнення питання не було вирішене. Останнім часом, президент України Володимир Зеленський і голова ОП Андрій Єрмак неодноразово наголошували, що після завершення війни з рф будуть негайно проведені вибори. З огляду на це, кореспондент видання поцікавився, чи зрозуміло за якою виборчою системою відбуватимуться вибори після завершення війни, та чи планує Рада повернутись до розгляду законопроєкту щодо запровадження змішаної системи. 

У свою чергу Олена Шуляк зазначила, що запровадивши пропорційну виборчу систему в 2019 році, Україна зробила своєрідну революцію у виборчому законодавстві. 

— Були внесені зміни до Виборчого кодексу, які готувались, мені здається, десь близько 10 років і була запроваджена пропорційна система. А в 20-му році ми пройшли вже перші місцеві вибори, коли застосовувалась ця система, коли вже можна було провести якийсь аналіз над помилками, подивитись, що спрацювало, а що ні. Я дуже уважно слідкувала за цифрами, тому що мені було цікаво, як спрацюють жіночі квоти, і що буде відбуватися, чи будуть жінок наших використовувати як технічних кандидатів. І звичайно їх використосували, тому ми тепер знаємо, які зміни зараз потрібно внести до виборчого законодавства, щоб захистити цю жіночу квоту у 40%, щоб не не було можливості маніпулювати, – прокоментувала вона.

При цьому голова "СН" зауважила, що за період повномасштабного вторгнення жодних змін до виборчого законодавства, які б змінювали ухвалену раніше виборчу систему, не вносились. 

За її словами, повномасштабне вторгнення принесло велику купу проблем, які потрібно вирішувати, щоб потім провести перші повоєнні вибори. Йдеться і про руйнацію багатьох виборчих дільниць, і виїзд понад 8 мільйонів українців за кордон заради безпеки, більшість з яких за три роки так і не стала на консульський облік, що унеможливлює їх участь у виборах.

— Хочу наголосити, що це будуть перші повоєнні вибори, адже будь-які вибори під час дії воєнного стану заборонені. Ми про це вже багато разів казали, – нагадала Олена Шуляк. 

Олена Шуляк додала, що також при проведенні виборів буде проблема з кількістю закордонних виборчих дільниць на базі консульств. 

— Зараз їх там трошки більше 100, а щоб своє волевиявлення зробили усі бажаючі українці, то таких дільниць потрібно буде тисячі, тому що ми знаємо, скільки наших людей знаходяться в Німеччині, в Польщі, в інших країнах і, розуміємо, що технічно не можна буде цього зробити. Тому разом з нашими колегами з ЦВК інших країн, з допомогою Ради Європи ми аналізували різне законодавство і дивилися на можливість провести там поштове голосування або інтернет голосування. І поки що ми не знайшли оптимального рішення. Якщо брати інтернет голосування, наприклад, та ж сама Естонія, вона йшла до цього 25 років. Звичайно, Україна поки що до цього не готова і треба дуже багато зробити не тільки на рівні законодавства, а й на рівні сприйняття суспільством, і технічні рішення, щоб система могла працювати. До поштового голосування дуже низький рівень довіри, мені здається відсотків 8, тому ця проблема залишається досить гострою, – прокоментувала вона.

Не менш важливою проблемою є неоновлений реєстр виборців – частина людей стали ВПО, частина виїхали за межі України. І тепер треба провести колосальну роботу, щоб оновити реєстр і внести туди достовірні дані всього населення.

— Тож є багато викликів, зокрема, з точки зору законодавства. Я вже мовчу про те, як політичні партії мають проводити агітацію. Також не зможуть обиратися наші активні громадяни, які знаходяться за кордоном, адже є обмеження, скільки людина може знаходитись за кордоном для висування своєї кандидатури. Це також величезна дискусія в суспільстві, чи потрібно ухвалювати такі зміни до законодавства, чи не потрібно. Ще величезне питання стосовно територій, де з безпекових міркувань не можна провести вибори. На сьогодні ведеться робота щодо обговорення цих моментів, отримуємо досвід інших країн, наприклад, Хорватії, Боснії та Герцеговини, бо в них є досвід проведення повоєнних виборів. Звичайно це не можна порівняти з тим, що відбувається в Україні, але є певні позитивні речі, які б ми могли використати в нашій країні. Але, станом на сьогодні в нас немає зареєстрованих ніяких змін ні до існуючого виборчого кодексу, немає драфту законопроекту, який би стосувався перших повоєнних виборів. Є купа проблем, які ми сьогодні обговорюємо для того, щоб розуміти, яке найкраще рішення можна буде застосувати для України, – зазначила Шуляк.

На уточнююче питання, чи ведуться серед депутатів розмови щодо повернення до мажоритарної виборчої системи, Олена Шуляк запевнила, що таких розмов немає.

— Завжди будуть люди, які будуть хотіти повернення мажоритарної системи. Давайте говорити чесно. Завжди будуть люди, які розуміють, яким чином вони можуть потрапити в парламент, коли буде працювати мажоритарна система і звичайно є й прихильники мажоритарки. Але сказати, що якісь активні розмови точаться навколо цієї теми, це буде неправдою, – резюмувала вона.

Новини

5 лютого 2025
4 лютого 2025