Інформаційні таблички на будівлях, пошкоджених внаслідок влучення російських ракет та безпілотників, почали встановлювати в Одесі.
Ініціатива належить групі ентузіастів із проєкту «Літери в місті» — спільноти, яка займається збиранням, збереженням та зацифрування усіляких одеських історичних написів, як частини культурної спадщини.
Як розповів «Думській» учасник проєкту Сергій, головна мета – не дати російській пропаганді спотворити сучасну історію міста, а одеситам забути про те, що Україна продовжує боротися за свою незалежність щодня.
«На мій погляд, такі таблички потрібно встановити на всіх пошкоджених будівлях, — вважає одесит. — Щоб люди пам'ятали й не говорили так, як іноді ми чуємо, що по Одесі не стріляють, що в Одесі домовилися і нам ніхто нічого не зробить. Важливо, щоб люди бачили це на вулицях та розуміли, що це будівля чи собор, чи музей не сам постраждав, а від росіян».
Перші таблички, за словами Сергія, було зроблено за донати. На табличці розміщено коротку інформацію про те, коли і яким саме озброєнням було пошкоджено будівлю, а також масштаби руйнувань та людських трагедій. Окрім тексту, табличка містить ілюстрацію художниці Ксенії Степась.
Зараз проєкт сконцентрований в історичній центральній частині міста. Таблички встановлюють без пошкодження фасаду будівлі та лише з дозволу мешканців та власників будівлі.
«Ми не вішаємо таблички безпосередньо на пам'ятники архітектури, це заборонено, – розповів Сергій. — Все відбувається за попередньою домовленістю з адміністрацією та мешканцями будинків. Наприклад, у музеї (Одеський національний художній музей – ред.) табличка не висить на самому будинку. Вішаємо на паркан або на листи, якими забиті розтрощені вікна. Одну повісили на ліхтарі поряд із Потьомкінськими сходами з видом на пошкоджений готель, але її хтось зняв».
За словами Сергія, поки що вибір об'єктів відбувається за ініціативою організаторів, проте за бажання мешканці постраждалих будинків можуть також брати участь.
«Ми не встановлюємо таблички на якісь інфраструктури об'єкти чи військові, — розповів Сергій. — Ось музична школа, ось будинок вчених, ось житловий будинок. Було б добре, щоб люди, мешканці постраждалих будинків, приєдналися до ініціативи і самі зверталися до нас».