Співробітник із апарату прем'єра 15 років зливав ФСБ секретні документи

  • 19:52
  • 13.09.2022
2768075

Співробітник секретаріату Кабінету Міністрів України 15 років шпигував на користь Росії, з 2007 по 2022 з перервою у п'ять років, повідомляє Шевченківський райсуд Києва, оприлюднений в Єдиному реєстрі судових рішень.

Суд визнав уродженця смт Рокитне Київської області винним за ч. 2 ст. 28 (кримінальне правопорушення, вчинене за попередньою змовою групою осіб), ч. 1 ст. 111 ККУ (державна зрада) – та засудив його до 12 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна. Покарання будуть рахувати з моменту затримання, тобто, з 8 квітня 2022 року.

Чоловік з 20 липня 2000 року перебував на державній службі у секретаріаті Кабміну, а з 30 серпня 2019 року працював старшим референтом відділу аналізу кореспонденції та моніторингу виконання завдань прем’єр-міністра України. Він мав допуск до державної таємниці за формою два з 8 січня 2001 року, який був скасований 24 червня 2010 року.

За матеріалами справи, чиновник завербувався 2007 року. Колега, який працював головним спеціалістом сектору реєстрації та попередньої обробки кореспонденції Секретаріату прем'єр-міністра, попросив допомогти скопіювати документи з обмеженим доступом. Той погодився і скопіював папку з грифом «таємно», що містила держтаємницю.

Надалі протягом кількох місяців засуджений, приблизно, раз на тиждень копіював для знайомого таємні документи, зокрема відомості у сфері оборони, діяльності Служби безпеки України, зовнішньої політики держави тощо. За ці послуги отримав 3000 доларів.

Також у 2007 році засуджений побував у Москві, де особисто познайомився із двома співробітниками 5-ї Служби Федеральної служби безпеки РФ, один із яких представився співробітником МЗС РФ.

За грошову винагороду йому запропонували збирати та передавати РФ відомості про вектор зовнішньої політики України, ситуацію в окремих регіонах, забезпечення обороноздатності, діяльність правоохоронних органів та спеціальних служб.

Після цього протягом, приблизно, трьох-шести місяців 2007 року чиновник копіював документи українського уряду, які містять відомості, що становлять державну таємницю, для передачі співробітнику ФСБ РФ. За це отримав близько 800 доларів.

2010 року співробітник 5-ї Служби ФСБ РФ зустрівся з чиновником і домовився, що той працюватиме самостійно без свого колеги, оскільки з останнім у росіян стався конфлікт. Тоді засуджений заповнив для ФСБ анкету, і росіяни присвоїли йому псевдонім «Григорій».

Чиновнику видали мобільний телефон та фотоапарат, щоб фотографувати документи, а також карти пам'яті для накопичення знімків.

Протягом кількох місяців чиновник фотографував документи, що містять інформацію щодо міжнародного співробітництва, обороноздатності, інфраструктурних проектів тощо, до яких мав доступ на роботі, у тому числі з грифом «Для службового користування».

Згодом відбулася зустріч в одному з ресторанів Санкт-Петербурга (РФ). Чиновник передав ФСБ-шнику картку пам'яті з фотознімками документів і отримав 5 000 доларів.

З кінця жовтня 2010-го і до лютого 2015 року чиновник нібито не мав контактів з представниками спецслужб РФ, але у нього залишався наданий ними телефон. Взимку 2015 року на цей телефон зателефонував співробітник 5-ї Служби ФСБ РФ і попросив зустрітися в Мінську.

Чиновнику запропонували продовжити співпрацю. Він погодився за умов грошової винагороди. Крім того, йому видали новий мобільний телефон із програмним забезпеченням для конфіденційного зв'язку.

У період 2015-2018 років обвинувачений знову фотографував документи та пересилав через захищені месенджери. За передану інформацію отримував від двох до п'яти тисяч доларів США під час особистих зустрічей у Білорусі, Кіпрі, Вірменії та Азербайджані.

Влітку 2018 року до Баку обвинуваченого передали на зв'язок іншому представнику спецслужб.

З того часу і до 7 лютого 2022 року він збирав службову інформацію у сфері оборони, економіки, правоохоронної діяльності та зовнішніх відносин України, яка циркулює в системі документообігу КМУ, роблячи фото та пересилаючи ФСБ. Йому платили від чотирьох до 10 тисяч доларів під час особистих зустрічей на території Азербайджану, Туреччини, Кіпру.

Зокрема, обвинувачений переслав копії наступних документів: розвідувальний огляд (за період з 15 по 21 листопада 2021 року) Тенденції розвитку середовища безпеки у світі та навколо України, розвідувальний огляд (за період з 22 по 28 листопада 2021 року) Тенденції розвитку середовища безпеки у світі та навколо України, розвідувальний огляд (ІІІ квартал 2021 року) Російська Федерація: військово-політичні аспекти, а також інформаційна довідка Республіка Білорусь: вплив західних санкцій на економіку країни.

Ці документи мали гриф Для службового користування.

7 лютого 2022 року обвинувачений надіслав співробітнику ФСБ РФ відскановані зображення документів Про невідкладні заходи реагування на виклики в енергетичній сфері, відскановані зображення довідок з проблемних питань, які потребують вирішення на Об'єкті №1,2 Кабміну України та довідки про практичну перевірку запасних пунктів управління окремих обласних державних адміністрацій із приміткою «таємно».

Піймався чиновник у квітні 2022 року. 2 квітня 2022 року співробітник СБУ склав рапорт про виявлене кримінального правопорушення. 6 квітня у чиновника вдома провели обшук. Вже 8-го числа чиновник Кабміну свою провину визнав повністю і дав свідчення по суті підозри.

Суду чиновник сказав, що після 24 лютого 2022 року, тобто повномасштабного вторгнення РФ в Україну, він перервав усі зв'язки зі співробітниками російських спецслужб, тепер шкодує про скоєне, покаявся: нібито не очікував, що його дії можуть призвести до таких наслідків.

Суд врахував каяття та активне сприяння слідству і засудив чиновника до 12 років ув'язнення з конфіскацією всього майна, оскільки він чинив злочини за гроші.

Нагадаємо, митник вимагав $8,8 тисяч за перевезення дорогоцінних металів.

Фото про наслідки воєнних дій у Миколаєві можна подивитися тут.

Новини

26 листопада 2022
25 листопада 2022