
З початку повномасштабного вторгнення в Україні купання у відкритих водоймах — під забороною. А несанкціоновані місця для відпочинку на воді — це потенційна небезпека. Миколаїв не є винятком.
Про це ідеться в сюжеті телеканалу «МАРТ».
- В червні 2022 року, враховуючи безпекову ситуацію, враховуючи воєнний стан, виконкомом Миколаївської міської ради були прийняті рішення щодо заборони купатися на пляжах акваторії міста Миколаїв, а також відпочинок на прибережній території. У 2025 році ми робили заходи, метою яких було дослідити безпековий стан і вивчити питання можливості відкриття пляжів. На жаль, результати цього дослідження не дали нам змогу ініціювати питання щодо скасування рішення виконкому про заборону купання, — зазначив начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Миколаєва Роман Возняк.
Попри офіційну заборону купання, берегова зона мікрорайону Намив залишається одним із найпопулярніших місць відпочинку миколаївців. Попри потенційну небезпеку тут щодня збираються десятки людей.
- Зараз ми знаходимося на одній з локацій, де ми бачимо заборону купання. Разом з тим, це певна гідротехнічна споруда, де взагалі неможливо купатися. Заборонено пірнати у воду, але люди, на жаль, порушують ці заборони. І в результаті чого ми вже маємо декілька нещасних випадків.
Серед головних загроз — міни та інші вибухонебезпечні предмети, які течія може принести просто у зону відпочинку. До того ж деякі ділянки мають небезпечне дно, а поруч із популярними місцями літнього дозвілля біля води — відсутні укриття. Усе це перетворює відпочинок на своєрідну гру в рулетку.
- На даній локації вже обліковується більш як три випадки, які трапилися за літній період 2025 року. Вода, річка сьогодні дуже і дуже небезпечні.
Але ця тривожна статистика не зупиняє містян — у спеку миколаївці масово вирушають до води.
- Нам не лячно купатися, люди самі відповідають за свої вчинки. Значить вони були в такому стані, що загинули. Ми з задоволенням сюди ходимо. Коли у нас з’являється така можливість, то ми сюди з задоволенням йдемо, — висловилась відпочивальниця Лариса.
- Намив, взагалі річка — це наша віддушина єдина у час війни. Люди хворіють, люди приходять, особливо старшого віку сюди за вітаміном Д, який виробляє лише наш організм, — додав Олександр.
Окрім Намиву, ще одна нова небезпечна локація — нижня набережна у середмісті Миколаєва. Артем Юлевич, який займається річковими перевезеннями, щодня спостерігає, як люди, зокрема діти, стрибають тут у воду. Хоча навіть до повномасштабної війни ця ділянка не вважалася офіційною зоною для купання.
- Це місце не призначене для купання. Воно все обросло мушлями. Вони, коли вилазять з води, ріжуть руки, ноги, животи, заливають кров’ю сходи. Ми регулярно змиваємо це водою. Декілька разів викликали поліцію, тому що ми попереджали, що купатись тут не можна. Люди на підпитку, ви ж розумієте, не слухають. Тому приїжджала поліція, складали протокол, — розповів Артем Юлевич.
Порушникам заборони на купання у несанкціонованих місцях загрожують засоби адміністративного впливу — від попереджень до штрафів. Втім, на думку представників громадськості, для запобігання трагедіям на воді, мають вживатися й інші заходи.
- Це питання було порушено на нараді Миколаївського міського виконкому, на апаратній нараді. І ми запропонували, перш за все, підвищити інформованість нашого населення. Всі знають правила, але їх необхідно дотримуватись. Друге — є органи, які повинні контролювати. Перш за все, направлено лист до нашої патрульної поліції, — сказав Валерій Вєтров, член експертно-громадської ради Миколаєва.
Член експертно-громадської ради виконкому Миколаївської міськради Валерій Вєтров наголошує: питання безпечного дозвілля на воді має стати частиною стратегії розвитку системи безпеки в місті. А досягти його можна лише спільними діями влади, правоохоронців та самих миколаївців.