
У вівторок, 6 травня, заступник начальника Миколаївської обласної військової адміністрації Микола Марінов провів робочу зустріч із представниками дипломатичних місій Республіки Австрія, Швейцарської Конфедерації, Королівства Швеція та Представництва Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) в Україні.
Зустріч була присвячена обговоренню гуманітарної ситуації в регіоні, викликів у сфері забезпечення базових потреб населення та перспектив подальшої співпраці. У центрі уваги — підтримка внутрішньо переміщених осіб, відновлення пошкодженої інфраструктури, забезпечення житлом постраждалих громадян, облаштування укриттів у дитсадках і школах, а також розвиток проєктів у сфері зеленої енергетики.
У заході взяли участь:
Кароліна Ліндхольм Біллінг — представниця УВКБ ООН в Україні (Швеція);
Мартіна Квік — заступниця голови Місії Посольства Королівства Швеція в Україні;
Анна-Марія Штайнер — заступниця голови Місії іПосольства Республіки Австрія в Україні;
Жан-Люк Бернасконі — заступник голови Місії та керівник відділу співробітництва Посольства Швейцарської Конфедерації в Україні.
Під час діалогу обговорювалися умови повернення людей до своїх домівок, підтримка громад, де триває відновлення, та безпекові умови для життя.
Окрему увагу було приділено питанню забезпечення безпеки дітей: облаштування укриттів у школах та дитсадках, створення умов для відновлення навчання та дозвілля.
«Миколаївщина поступово оговтується після ударів та окупації. Люди прагнуть повернутись, але для цього мають бути створені три ключові умови: житло, робота та безпечні умови для дітей — зокрема в школах і дитсадках. Якщо ці умови виконуються, люди охоче повертаються. Підтримка міжнародних партнерів у цьому — надзвичайно важлива», — зазначив Микола Марінов.
Кароліна Ліндхольм Біллінг підкреслила важливість особистого візиту до постраждалих громад.
«Ми організовуємо такі візити, щоб країни-партнери могли на власні очі побачити, як їхня допомога трансформується в реальну підтримку — у відновлене житло, укриття, грошову допомогу», — зазначила Кароліна Ліндхольм Біллінг.
Під час зустрічі також обговорили перспективи розвитку зеленої енергетики. Як відзначили представники сторін, Миколаївщина має великий потенціал у сфері сонячної та вітрової енергетики, що сприятиме економічному відновленню регіону.
На завершення зустрічі сторони окреслили шляхи майбутньої співпраці у відновленні соціальної інфраструктури, розбудові стійких громад і підтримці постраждалого населення.
Довідково:
Завдяки підтримці УВКБ ООН у 2022–2024 роках у Миколаївській області відновлено сотні приватних будинків, встановлено модульні будинки для осіб, які втратили житло, реалізовано програми грошової та гуманітарної допомоги. У 2025 році продовжується реалізація проєктів у сфері ремонту, постачання будівельних матеріалів, допомоги постраждалим громадам і об’єктам соціальної інфраструктури.
Обсяг допомоги Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) Миколаївській області становить приблизно:
2022–2023 роки:
- Реконструкція об’єктів — $1,6 млн;
- Будівельні матеріали — 2,5 млн доларів США;
- Речі першої необхідності — 2,5 млн доларів США;
- Багатоцільова грошова допомога (47 тис. осіб) — 11,7 млн доларів США.
2024 рік:
- Допомога для 540 домогосподарств та 8 колективних центрів;
- 1 806 домогосподарств — ремонт житла;
- 31 модульний будинок, 117 довготривалих ремонтів, ідентифікація 6 об’єктів соцінфраструктури.
I квартал 2025 року:
- Пряма грошова допомога — 1,232 особи (точна сума не вказана);
- Будматеріали, обігрівачі, комплекти утеплення, ремонтні роботи — 208 сімей;
- Допомога 30 сім’ям і 3 об’єктам соцінфраструктури
- Непродовольчі набори — 58 сімей.
На зустрічі від Миколаївської ОВА також були присутні директор департаменту економічного розвитку та регіональної політики ОВА Олександр Корольов та експерт Офісу відновлення та розвитку Дмитро Тарасенко.