
Четверо хворих дорослих на Закарпатті, у Києві - 9-річний хлопчик. Всього з початку року вже шість випадків, а минулоріч загалом було 10 хворих. До України повертається дуже небезпечна хвороба - дифтерія.
Що це за захворювання, як йому запобігти та як лікувати? Чи є в Україні ліки і чому дифтерія повертається, розбиралась ВВС News Україна.
Дифтерія - що це таке?
«Ситуація дуже тривожна», - говорить Володимир Курпіта, генеральний директор Центру громадського здоров'я про дифтерію на Закарпатті. Там захворіли чотири студенти-медики Ужгородського національного університету. У вузі призупинили навчання, щоб інфекція не поширювалась. Саме на осінньо-зимовий період зазвичай припадає максимальна кількість випадків дифтерії.
Дифтерія є небезпечним гострим інфекційним захворюванням через ускладнення, до яких може призвести, і через високий рівень смертності. До дії дифтерійного токсину чутливі практично всі органи, але найбільш вразливими є серце, нирки, наднирники, нервова система.
Смертність від дифтерії за різними даними становить від 5% до 20%.
Можливі ускладнення від дифтерії:
- блокування дихальних шляхів;
- інфекційно-токсичний шок;
- пошкодження серцевого м'яза (міокардит);
- ураження нервової системи;
- нефрозонефрит;
- легенева інфекція (дихальна недостатність або пневмонія).
Збудником хвороби є дифтерійна паличка, яка дуже стійка і може зберігатися у зовнішньому середовищі до 15 діб. Дифтерією заражаються повітряно-крапельним шляхом і через предмети побуту.
Джерело інфекції - хвора людина або носій збудника. Інкубаційний період захворювання - від 3 до 10 днів. Тобто в цей час людина може заражати інших і навіть про це не знати.
Захворювання проявляється у вигляді ангіни, коли у горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання та ковтання.
Симптоми дифтерії:
- біль у горлі;
- підвищена температура, лихоманка;
- набряк слизової оболонки ротоглотки;
- наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу;
- набряк шиї;
- збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів
Чому дифтерія повернулась?
"Дифтерія прийде обов'язково. Це не кір, це гірше", - ще кілька років тому прогнозував лікар Євген Комаровський і закликав всіх дорослих і дітей робити щеплення.
Саме низьким рівнем захисту населення лікарі пояснюють нові спалахи захворювання. За даними Центру громадського здоров'я, за дев'ять місяців 2019 року, щепленими від дифтерії є лише 59% дітей до року та 52% дорослих.
"Дифтерія - дуже небезпечна і в ситуації, коли в країні багато невакцинованих дітей та дорослих, ризик її розповсюдження високий", - говорить Катерина Булавінова, медичний експерт Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
Українські лікарі дуже добре знають, якою небезпечною може бути дифтерія. У 90-ті роки через масову відмову від вакцинацій Україна вже пережила епідемію дифтерії. Тоді, за даними МОЗ, захворіли 20 тис. людей, а майже 700 померли.
"Сьогодні ми маємо кір, де смертність приблизно 1 з 1000 хворих. А ситуація з захистом від дифтерії - не краща. І якщо на зміну кору прийде дифтерія, то це буде 5% смертність, як мінімум. А це вже іншого порядку загрози", - оговорив в інтерв'ю ВВС News Україна Євген Комаровський.

Чи вистачить ліків?
Дифтерія небезпечна тим, що без негайного введення сироватки близько 50% хворих можуть померти. І навіть з сироваткою залишається ризик смерті до 20%, описують серйозність цієї хвороби у МОЗ.
Кілька місяців тому 200 флаконів сироватки у якості гуманітарної допомоги Україна отримала від Всесвітньої організації охорони здоров'я. Станом на 24 жовтня, в Україні було 192 флакони ліків від дифтерії, розповіли у Центрі громадського здоров'я.
Чи вистачить цієї кількості на всю Україну? У Центрі громадського здоров'я запевняють, що так. За словами керівника центру пана Курпіти, в минулому році Україна використала лише 46 флаконів для лікування десяти хворих.
Як запобігти дифтерії?
Єдиним способом захиститися від дифтерії називають вакцинацію дітей і ревакцинацію дорослих.
При цьому, як зазначають у Центрі громадського здоров'я, вакцинація, як і перенесене захворювання, вже через 1-1,5 років не гарантує захист від інфікування, але хвороба у щеплених людей буде протікати набагато легше, ніж у тих, хто не має щеплень.
У Дитячому фонді ООН (ЮНІСЕФ) стурбовані низьким рівнем вакцинації українців і занепокоєні тим, що спалах, подібний до того, який був у 90-х, може повторитись. Експерти ЮНІСЕФ закликають українців робити щеплення.
"Навіть попри своєчасне лікування, близько 20% хворих помирають. Натомість вакцинація проти дифтерії дуже ефективна, вона запобігає розвитку захворювання та ускладнень", - розповіла Катерина Булавінова, медична експертка ЮНІСЕФ в Україні.
Українців закликають прийти до сімейного лікаря і зробити щеплення, це безкоштовно. За даними МОЗ, в Україні є вдосталь вакцин.

Щеплення від дифтерії: що і як робити?
Щеплення від дифтерії мають отримувати всі — і діти, і дорослі протягом усього життя, кожні 10 років, кажуть в МОЗ.
Дітям роблять щеплення вакциною АКДП у 2, 4 та 6 місяців. Згодом проводиться ревакцинація у 18 місяців та у 6 років вакциною АДП. Наступне щеплення у 16 років — вакциною АДП-М.
Далі необхідно вакцинуватися повторно кожні 10 років. Тобто, якщо останнє щеплення проти дифтерії було в 16 років, наступне потрібно зробити у 26. І так далі кожні десять років.
Якщо ви вже дорослі, але не були раніше вакциновані, або у вас немає записів про щеплення, то для захисту від дифтерії та правця необхідна триразова вакцинація АДП-М, кажуть лікарі.
Для дорослих між першим і другим щепленнями інтервал має бути не менше 30 днів, а між другим і третім - шість місяців.
Якщо вже є спалах, чи можна робити щеплення?
У Центрі громадського здоров'я МОЗ України пояснюють, що навіть при виникненні осередку інфекції, щеплення все одно потрібно робити.
Так, для профілактики дифтерії люди, які контактували з хворим, мають негайно отримати щеплення.
ВВС News Україна попросила медичну експертку ЮНІСЕФ в Україні Катерину Булавінову розповісти про вакцинації проти дифтерії:
Чи може захворіти на дифтерію людина, яка була вакцинована до цього?
Якщо в дитинстві ви отримали повну первинну вакцинацію — чотири дози вакцини з компонентом дифтерії до 18 місяців, потім вас ревакцинували за календарем вакцинації у 6 та 16 років, то вакцина проти дифтерії забезпечить високий рівень захисту проти цієї хвороби на 10 років.
Тому кожні 10 років дорослим необхідно проходити ревакцинацію — інакше можна захворіти.
Дорослим, які ніколи не вакцинувалися від дифтерії, варто негайно зробити щеплення.
Рівень вакцинації 2009-2018 роки
(дані у %, діти до одного року і 1 рікSource: Центр громадського здоров'я МОЗ України)
Які можуть бути побічні ефекти при вакцинації проти дифтерії, наскільки вони небезпечні?
Як і будь-який лікарський препарат, вакцини можуть викликати реакції, проте ризики для здоров'я та життя при захворюванні на дифтерію, правець і кашлюк набагато серйозніші, ніж ризики розвитку серйозної реакції на вакцину.
Реакції, такі як болісні відчуття і припухлість в місці ін'єкції або підвищення температури - це нормальне явище. Вони з'являються незабаром після того, як вакцина була введена і зазвичай проходять протягом кількох днів.
Підвищення температури у дітей пов'язане з кашлюковим компонентом у складі вакцини АКДП. У дорослих, які отримують вакцину від дифтерії та правця, можливі місцеві реакції: може боліти рука і плече. Якщо ви правша, рекомендую зробити ін'єкцію в ліву руку.
Чи можна робити одночасне щеплення від грипу і від дифтерії?
У ЮНІСЕФ кажуть, що так.
"Вакцинацію від грипу та дифтерії можна проводити в один день, лише укол роблять в різні руки", - каже пані Булавінова.
За її словами, зараз є позитивний тренд, коли у зв'язку з появою інформації про дифтерію, керівники підприємств та організацій уже виявляють інтерес до того, щоб вакцинувати своїх працівників і від дифтерії, і від грипу.
Також, за словами пані Булавінової, дуже важливо, щоб медики, які мають значно вищий ризик контакту з хворими в силу своєї роботи, були терміново захищені від дифтерії щепленням.