Миколаївський зоопарк, один із найбільших і найстаріших зоопарків України, зустрічає нову зиму в умовах війни з випробуваннями – від браку персоналу і до постійних проблем з проведенням тендерів. Кожен день вимагає від керівництва й працівників зусиль для збереження безпеки тварин та стабільного функціонування установи. Тож ми вирішили відвідати зоопарк і поспілкувалися з директором Володимиром Топчим, щоб дізнатися про підготовку до зими та загальний стан справ у закладі.
Як триває підготовка до зими?
Директор Володимир Топчий зазначає, що на цей час ситуація з харчуванням тварин є стабільною, однак існують труднощі з постачальниками.
«В умовах війни ситуація складна, і кількість відвідувачів зменшилася, особливо після закінчення сезону. Однак зоопарк готовий до зими. Ми успішно завершили підготовку теплотраси, яка, до речі, стара і служить понад 40 років, та отримали акт про її готовність до експлуатації. З кормами, слава Богу, наразі все в порядку. Звісно, виникають труднощі з постачальниками. Деякі з них, приходячи на тендери, пропонують найнижчі ціни, а потім з'ясовується, що не врахували обсяги, які нам потрібні. Це змушує нас постійно шукати нових постачальників і розв'язувати ці проблеми», – розповів Володимир Топчий.
Директор Миколаївського зоопарку Володимир Топчий, фото: Анни Гакман/Shipovnik
«Нам потрібно щонайменше 50 працівників»: як війна вплинула на роботу зоопарку
За словами Володимира Топчого, захист зоопарку та догляд за тваринами ускладнюються через нестачу працівників – 20 співробітників зараз служать у Збройних силах України.
«Нам потрібно щонайменше 50 нових працівників. Не вистачає фахівців для догляду за тваринами, і ця проблема, на жаль, лише загострюється. Зараз 20 наших співробітників служать у війську. На жаль, ми втратили двох колег на війні. Водночас дев’ять працівників мають бронювання, більшість із них – передпенсійного віку», – зазначив Топчий.
Крім того, за словами директора, зоопарк не має можливості проводити капітальні ремонти, а витрати на підтримку установи значно скоротилися, у тому числі через вилучення з доходів бюджету Миколаєва «військового» податку на доходи фізичних осіб.
«Справа не лише в грошах. Їх завжди не вистачає, а особливо зараз, коли місто значно скоротило фінансування не лише зоопарку, а й культури загалом. Через це доводиться жити за можливостями. Цього року ми майже не проводили капітальних чи інших значних ремонтів, бо на це просто немає коштів. А зоопарк потребує постійного догляду. Люди, які приходять сюди, не цікавляться, чи вистачає нам грошей – вони хочуть бачити чисті доріжки, доглянуті території, пофарбовані лавки, щоб було де відпочити. І ми намагаємося це забезпечити, хоча коштів і бракує», – пояснив Топчий.
Кабінет Володимира Топчого, фото: Анни Гакман/Shipovnik
Співпраця з європейськими партнерами
Навіть під час повномасштабної війни зоопарк продовжує поповнювати колекцію тварин, також триває співпраця з європейськими партнерами. Володимир Топчий розповів, що зараз ведуться перемовини про отримання самця зубра з Угорщини, а також капібари в рамках обміну з українським зоопарком.
«Ми зараз ведемо переговори про отримання молодого самця зубри з Угорщини. У нас є дві самки зубра, і нам необхідний самець. Передача тварин можлива лише в рамках програми збереження рідкісних видів, а саме Європейської програми EEP (The European Endangered Species Programme, – прим.). Якщо все складеться, зможемо привезти молодого самця. Також є ймовірність отримати до кінця року капібару в межах обміну з одним із українських зоопарків, хоча через похолодання це може ускладнитися. Ми маємо постійні контакти із зоопарками в Україні, і ця щоденна робота триває», – розповів Топчий.
Окрім цього, в зоопарку народилося декілька нових тварин, зокрема сервали.
«Цього року у нас народилося чимало молодняку: сервали, різні види мавп, копитні. Це для нас звичайна ситуація. Проте ми свідомо зменшили розведення тварин, адже виникають труднощі з пошуком нових домівок для них. Ми не можемо просто передати молодняк будь-куди, для нас важливо, щоб вони потрапили в хороші руки. Це не лише наша проблема, з нею стикаються й інші зоопарки Європи, де за багатьма програмами розмноження зараз призупинено», – зазначив Топчий.
-
Зебра Чапмана, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Дворик з Таврійським розписом, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Цап, фото: Анни Гакман/Shipovnik
-
Біла ведмедиця, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Леопард далекосхідний (амурський), фото: Анни Гакман/Shipovnik
Яке нині основне завдання для працівників зоопарку?
За словами Володимира Топчия, найбільше сил зоопарк зараз витрачає на створення комфортних умов для тварин та забезпечення їх належним харчуванням.
«Наша основна мета – вижити. Поки що ми сфокусовані на захисті колективу та збереженні колекції. Після війни нам потрібно буде оновити та відремонтувати інфраструктуру зоопарку, збудувати нові об'єкти та вольєри. У нас готові шість проєктів для будівництва, і ми могли б розпочати роботи, якби були кошти. Я не можу точно сказати як довго ми ще зможемо протриматися без нового будівництва, але не хочемо просто «протягнути». Ми прагнемо нормального розвитку та хочемо відповідати стандартам, які встановлює Європейська асоціація зоопарків для європейських та українських закладів. У нас є обов'язок дотримуватися норм утримання тварин. Ми не можемо дозволити собі тримати тварин у неналежних умовах, наприклад, в клітках площею 2 квадратні метри. Наше завдання – створити нормальні умови для тварин, забезпечити їх належним харчуванням, оскільки ми беремо на себе відповідальність за їхнє життя. Все це потребує значних фінансових витрат», – зазначив Топчий.
- Зубр, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Козел, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Кінь, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Зебра Чапмана, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Жираф Нуру, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Кінь, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Пес, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Азійський слон, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Миколаївський зоопарк, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Сурикати, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Миколаївський зоопарк, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Миколаївський зоопарк, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Миколаївський зоопарк, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Сімейство Качинних, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Зебра Чапмана, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Миколаївський зоопарк, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Зубр, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Миколаївський зоопарк, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Азійський слон, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Укриття у Миколаївському зоопарку, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Укриття у Миколаївському зоопарку, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Працівники Миколаївського зоопарку, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Миколаївський зоопарк, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Миколаївський зоопарк, фото: Анни Гакман/Shipovnik
- Миколаївський зоопарк, фото: Анни Гакман/Shipovnik
Отже, попри виклики, з якими стикається Миколаївський зоопарк, команда продовжує працювати над покращенням умов утримання тварин і розширення колекції. Основні пріоритети залишаються незмінними: забезпечення належного харчування тварин та створення комфортних умов для їх утримання.
Також читайте матеріали:
- Козацька історія чи російський спадок: чому Южноукраїнськ та Первомайськ досі не перейменували
- Третій рік очікувань та сподівань. Історії військових із Миколаївщини, які досі знаходяться в російському полоні
Над матеріалом працювали: Анна Гакман, Андрій Дерун