Вікову планку мобілізації збираються зменшити, всіх жінок мобілізувати не планують, а базова військова підготовка стане обов'язковою для всіх українців 18-25 років.
Такі норми містяться у проекті змін до законів про військову службу, який незабаром зареєструють у Верховній Раді, розповіла нардеп від «Слуги народу» Мар'яна Безуглая.
За його словами, розробники документа врахували зауваження головнокомандувача Збройних сил генерала Валерія Залужного.
Проект передбачає зниження мінімального віку мобілізації людей, які не проходили строкову службу й не закінчили військові кафедри, з 27 до 25 років.
Людей, які побували в полоні, а також жінок, окрім окремих категорій на зразок медиків, мобілізувати зможуть лише у тому випадку, якщо вони самі захочуть.
Перебування у полоні стане ще й підставою для звільнення з військової служби. Ще зможуть залишити армію люди, які відслужили три роки в умовах воєнного стану, та генерали – за рішенням керівництва.
Строкова служба скасовується, всі військові цієї категорії звільняються та переходять у мобілізаційний ресурс на загальних підставах (з 25 років). При цьому протягом шести місяців від дня звільнення їх не можна буде мобілізувати.
Держслужбовці, правоохоронці, прокурори, співробітники виконавчої служби позбавляються права на відстрочку під час постановки на військовий облік.
Право на відстрочку та звільнення буде у людей з інвалідністю 1 та 2 груп, батьків трьох і більше дітей; у одного з батьків дитини, якщо і тато, і мати військовослужбовці; членів сім'ї, якщо в ній є дитина з інвалідністю та якщо в сім'ї є повнолітня особа з інвалідністю 1-2 групи (при цьому людина з інвалідністю сама обирає, кому належить відстрочка); вагітних жінок та жінок у декреті; чинних народних депутатів (колишніх прибрали). Обрання нардепом є підставою для звільнення.
Крім того, і відстрочку, і право на звільнення будуть мати люди, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час війни.
Відстрочка, але не право звільнитися залишиться у отримувачів вищої освіти молодше 30 років, людей із вченим званням, викладачів, які працюють на повній ставці.
Пропонується прибрати категорію «обмежено придатний», залишаться лише придатні та непридатні.
– Частина стане непридатною, частина придатною. Повторне проходження військово-лікарської комісії, — уточнює Безугла.
Важливе нововведення, яке пропонують автори законопроекту, — базова військова підготовка на строк до трьох місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років у всіх навчальних закладах. Для тих, хто її не зможе пройти, організують базову військову службу за бажанням. При цьому посади в органах державної влади зможуть обіймати лише люди, які проходили таку базову підготовку чи військову службу.
Зміниться процес мобілізації. Місцеві органи держвлади та адміністрації будуть зобов'язані нею займатись, а не просто сприяти, як зараз. Мобілізацію транспортних засобів розширять на всіх, окрім фізосіб.
Розробники пропонують обмежити права ухилянтів на період дії воєнного стану, посилити участь Нацполіції.
Нові обов'язки громадян: надавати дані про місце проживання (перебування) роботодавцю, пройти медогляд під час мобілізації, самостійно з'явитися до центру надання адміністративних послуг або центру комплектування для уточнення даних, постійно носити з собою військово-обліковий документ під час дії військового стану (електронний аналог — сертифікат захисника).
Повістки у разі прийняття закону вручатимуть і роботодавці — за місцем роботи.
– У заключних положеннях визначаємо обов'язок для військового командування проводити обов'язкову ротацію на лінії зіткнення – не більше шести місяців із певним терміном на відновлення підрозділу (опрацьовується), — додала нардеп.
Раніше, нагадаємо, президент України Володимир Зеленський заявив, що військові пропонують йому мобілізувати ще 450-500 тисяч людей.
Він дав зрозуміти, що йдеться про зниження вікової планки. Восени 2022 року Верховна Рада намагалася знизити граничний вік строкової служби до 25 років (це дозволяє мобілізувати 25-ти та 26-річних), проте президент — певне, з політичних міркувань — закон не підписав.
Голова держави пояснив це так: поки що він не отримав комплексного плану додаткової мобілізації та відповідей на всі свої питання:
– Щодо людей, мені потрібна конкретика. Що буде з мільйонною армією України, дуже потужною? Що буде з хлопцями, які там (на фронті, – Ред.) щодня? Що з тими, хто вже два роки боронить нас? Запитання ротації, відпусток. Дайте мені відповідь, відповідь суспільству! Вони працюють над планом. Я поки що не побачив там нічого про демобілізацію, хоча вважаю, що це питання номер один. Може, «демобілізація» є неправильним терміном, але головне, щоб проблема якось вирішилася. Це справедливість по відношенню до наших воїнів, питання морального стану найсміливіших. Хто заслуговує на відпочинок?
Верховний додав, що мобілізація у такому форматі (додатково 450-500 тис. осіб) вимагатиме відповідного фінансування — приблизно 500 млрд.
– Я хотів би порозуміння від прем'єр-міністра, міністра фінансів — а звідки гроші? — заявив він.
Джерело: видання «Думська».