
На Миколаївщині зареєстровано близько 2 тисяч заяв про безвісти зниклих українських захисників. У регіоні зберігається понад 200 невпізнаних тіл або їхніх фрагментів, ідентифікація яких триває за допомогою ДНК- та дактилоскопічних експертиз. Частину тіл репатрійовано, інші — доставлені з фронту.
Як відбувається процес встановлення людини кореспондентам Суспільного розповів заступник начальника ДСУ "Миколаївське обласне бюро СМЕ" Олександр Дорофєєв.
В рефрижераторах на території миколаївського обласного бюро судово-медичної експертизи зберігають тіла або фрагменти тіл українських захисників. Наразі їх тут близько 200, говорить Олександр Дорофєєв.
"Під час репатріаційних заходів сюди привозять рештки, тіла загиблих. Зберігаються вони в наших рефрижераторах. Загалом ми маємо чотири рефа, але очікуємо ще два. У двох з них — тіла, які потребують поховання, а в інших двох — ті, що очікують результатів ДНК-досліджень", — розповідає Олександр Дорофєєв.
ДНК-експертизу виконують в Миколаївському науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі. Сюди привозять фрагменти тіл, які необхідні для встановлення ДНК.
Завідувачка відділу біологічних досліджень та обліку Юлія Грицієнко розповіла, що спершу здійснюється механічне опрацювання та відмивання кісток і кісткових решток. Далі виконується подрібнення та отримання кісткового порошку, з якого згодом виділяють ДНК. Після цього визначають кількісну та якісну оцінку ДНК, здійснюють ампліфікацію та капілярний електрофорез.
"Тобто отримують ДНК-профіль, який надалі вносять до електронного реєстру геномної інформації людини — для перевірки на збіги", — говорить Грицієнко.
З її слів, процес високотехнологічний і кропіткий. Робота над одним профілем може тривати різну кількість часу, залежно від стану кісткового матеріалу та інших факторів, додає фахівчиня.
Також в експертно-криміналістичному центрі з травня впровадили паралельну, дактилоскопічну експертизу — це робота з відбитками пальців та долонь.
Ця експертиза швидша ніж ДНК-експертиза, але збіги можуть бути лише за певних обставин, розповіла завідувачка сектору дактилоскопічного обліку Крістіна Дзюбак.
"У нас є база осіб, які були притягнені до кримінальної відповідальності за скоєні правопорушення та засуджені. Такі особи встановлюються за дактилоскопічним обліком", — говорить Дзюбак.
Коли в загиблого немає рідних, тобто немає з чим порівняти його ДНК, то ця експертиза може бути єдиним способом встановити особу, говорить завідувачка сектору дактилоскопічного обліку.
"В нас вже є позитивний досвід встановлення осіб загиблих оборонців України. Приблизно 25 відсотків дактилоскопічних карт вже встановлено за центральним обліком експертної служби МВС по всій Україні", — говорить Крістіна Дзюбак.
Також з початку поточного року функціонує каталог з фото неідентифікованих тіл та їх особистих речей, розповідає старша слідча відділу розслідування злочинів, скоєних проти життя і здоров’я особи Головного управління Нацполіції області Марина Мусейчук.
"Усі налаштовані на роботу з каталогами. Військові частини поінформовані: на зустрічах з родинами безвісти зниклих постійно наголошується, що цей каталог функціонує. До нього можна звертатися, телефонувати на гарячу лінію нашого центру та записуватись на перегляд. У каталозі містяться не лише фотографії цьогоріч доставлених загиблих, а й тих, хто зберігається з 2022 року".
Радниця начальника Миколаївської ОВА Неллі Яровенко каже, що наразі в області нараховується близько 2 тисяч безвісти зниклих військовослужбовців — із офіційною пропискою в Миколаєві та Миколаївській області. Водночас не всі безвісти зниклі — це військові, які загинули. Дуже багато з них перебувають у полоні, однак сторона-агресор їх просто не підтверджує.
Під час репатріації тіла розподіляють по обласних бюро судово-медичної експертизи випадковим чином — залежно від завантаженості морозильних камер, додає Яровенко.
"Існує постанова, згідно з якою, якщо тіло перебуває в морзі понад рік, його дозволено ховати. У таких випадках на Миколаївщині відбуваються поховання невідомих людей — як тих, що були репатрійовані, так і загиблих ще у 2022 році. Станом на зараз поховано 51 людину", — говорить Неллі Яровенко.
Кожному тілу невідомого бійця присвоюється унікальний номер, який вказують на надгробку. В разі, якщо відбудеться збіг по ДНК, то рештки можна перепоховати в місці, яке визначать рідні, додала Яровенко.