Шамрай відповіла, чи всі поліклініки Миколаєва згодні на її реформу: Там тимчасові керівники

  • 13:56
  • 24.05.2025
305322_6830874ee734d1_79626138_1500_watermark

Начальниця управління охорони здоров’я Миколаєва Ірина Шамрай, коментуючи плани щодо реорганізації та скорочення кількості Центрів первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) міста, заявила, що деякі з них можуть бути незгодні з таким рішенням, але ухвалювати його буде міська рада.

Про це посадовиця сказала сьогодні, 23 травня, під час брифінгу, відповідаючи на питання кореспондентки «МикВісті» щодо того, чи всі Центри згодні на запропоноване міськздоров‘я рішення.

Як відомо, у Миколаєві хочуть ліквідувати пʼять Центрів первинної медико-санітарної допомоги шляхом приєднання до двох діючих інших. Рішення, яке планують винести на розгляд депутатів міськради, передбачає приєднання пʼяти поліклінік до двох інших — №2 та №3. Зокрема, до центру №2 планують приєднати поліклініку №1 і №7, а до центру №3 — №4, №5 і №6. При цьому зазначено, що мережа амбулаторій і обсяг медичних послуг мають зберегтися. 

Ірина Шамрай зазначила, що частину медзакладів на сьогодні очолюють тимчасові керівники, які не завжди мають належну управлінську підготовку. 

— У нас функціонує сім центрів первинної медичної допомоги. Наразі в трьох із них керівники виконують обов’язки директорів. Це пов’язано з тим, що під час воєнного стану у них завершились контракти, а нові конкурси на посади в таких умовах не проводяться. Тимчасово обов’язки поклали на працівників із самих закладів. Але не завжди ці люди можуть бути відповідної підготовки, тому що з кадрами повсюди проблема і в медичних установах, і в системі охорони здоров’я загалом, — пояснила Ірина Шамрай.

Найбільший спротив, за словами Ірини Шамрай, проявляють працівники 1-го та 6-го ЦПМСД. Зокрема, у 6-му центрі вже були випадки відправлення працівників у відпустку за власний рахунок через брак фінансування. Водночас управління охорони здоров’я заборонило скорочувати лікарів і медсестер, а лише адміністративний персонал.

— Звернення, яке вони написали до міської ради, вони мають право це писати, вони підпорядковані міській раді, вони не приватна клініка. Всі питання, які будуть вирішуватися в усіх цих медцентрах, вони будуть вирішуватися, мабуть, з однаковим підходом. Тому що це всі заклади, які на сьогоднішній день вони підпорядковані міській раді, – розповіла Ірина Шамрай

Щодо звернень від керівників цих закладів до міськради, Ірина Шамрай наголосила: керівники мають на це право, але всі ці заклади є комунальними, і рішення щодо них ухвалює саме міська рада.

Очільниця управління також стверджує: про нестачу фінансування знали ще на початку року. Робоча група підрахувала, що об’єднання медцентрів ще у 2024 році дозволило б зекономити 18 мільйонів гривень. Натомість станом на 1 січня 2025 року через проблеми з верифікацією пацієнтів втрати склали понад 17,2 мільйона гривень. 

Навіть надання платних послуг — в деяких центрах надходження від них не покривають і 10% зарплатного фонду, каже Ірина Шамрай. Наприклад, Центр №6 при зарплатному фонді у 3,77 мільйона гривень на місяць заробив на платних послугах лише 242 тисячі гривень.

— Зароблені гроші за платні послуги взагалі не впливають на основне фінансування. Воно здійснюється виключно за рахунок Національної служби здоров’я України. Якщо заклад недоотримує кошти, це одразу відчутно. Наприклад, перший центр, який до нас звертався, станом на 1 січня 2025 року — у порівнянні з 2024 роком — «просів» на 5 мільйонів 384 тисячі гривень. Це рівно два місяці фонду заробітної плати. І якщо нічого не робити, вже в листопаді–грудні їм, швидше за все, доведеться працювати “у мінус” — власним коштом. На жаль. Минулого року всі розрахунки були подані, працювала робоча група. За її підсумками погодили лише об’єднання центру соціально значущих хвороб. Наше завдання як управління — зробити аналіз і донести ситуацію до власників. А рішення ухвалює саме власник, — сказала Ірина Шамрай.

Новини

24 травня 2025
23 травня 2025