У мерії Миколаєва обіцяють зберегти історичні пам’ятки та поховання при будівництві меморіалу на Некрополі

  • 13:26
  • 14.05.2025
38f043f20bb2a068321604e12271e1c9.i999x999x670

У Миколаєві, на території найстарішого кладовища міста — Некрополя, планують побудувати меморіальний комплекс для вшанування пам'яті військовослужбовців, які загинули в російсько-українській війні. У мерії Миколаєва запевняють, що під час будівництва збережуть історичні та археологічні об'єкти кладовища, пам'ятники чи могили не будуть пошкоджені.

Про це йдеться у матеріалі Суспільного.

Історик Ігор Ніколаєв зазначив, що Некрополь — кладовище площею 35 гектарів, є ровесником міста, адже вважається, що його створення припадає на 1790-1795 роки. Перші поховання на кладовищі розпочались до початку 70 років XX століття. Кладовище налічує приблизно 400 тисяч поховань, серед відомих людей тут спочивають: 34 адмірали Чорноморського флоту XIX-XX століття; родинне поховання Аркасів: сам адмірал Микола Аркас та його діти; один із засновників міста — Михайло Фалєєв; командир брига Меркурій Олександр Казарський; зберігся склеп, де поховали засновника Харківського університету — Василя Каразіна.


За словами історика, кладовище є історичною пам’яткою, охороняється державою, а його пошкодження карається законом. Нині некрополь потребує догляду та збереження, адже є однією з візитівок міста. 

— Миколаївський некрополь — наша історія та пам'ять Миколаєва. Тут поховано стільки видатних людей. Тут є могили учасників Кримської війни (1853-1856), Першої та Другої світової. Це те, що робить нас людьми, які пам'ятають своє минуле, — говорить Ігор Ніколаєв.

Реалізацією обʼєкту займається Управління капітального будівництва та Департамент архітектури Миколаївської міської ради. Метою створення меморіального комплексу є вшанування пам’яті загиблих героїв у російсько-українській війні, підвищення престижу захисників України та створення унікального громадського простору.

Вказано, що меморіал збудують на території Некрополя, оскільки він має історичне значення та є пам’яткою. Цвинтар розташований вздовж Херсонського шосе, що також символізує підтримку міста Херсон.

У відомствах кажуть, що під час будівництва враховуватимуть історичну та археологічну цінність кладовища. Роботи виконуватимуть так, щоб не пошкодити вже наявні об’єкти.

Наразі триває проєктування меморіального комплексу, зокрема вже виконали: топографічний план; геологічні вишукування; склали завдання на проєктування; подали заявки на видачу містобудівних умов та обмежень.

Час створення комплексу залежатиме від етапів — проєктування, будівництва, облаштування інфраструктури, благоустрою, встановлення пам’ятника та озеленення, розповіли в установах.

Як відомо, раніше в рамках архітектурного конкурсу було обрано найкраще проєктне рішення для будівництва меморіалу. Комплекс складатиметься зі скверу та меморіалу у вигляді трьох розірваних стін, що зміщені між собою та простягаються вздовж ділянки. Проєкт передбачає два основні маршрути: перший — пролягає паралельно до Херсонського шосе та має певний злам, що надає йому динамічності. Другий — веде безпосередньо до меморіалу. Дві крайні стіни символізують шлях, що поступово спускається вниз по рельєфу.

"Комплекс поєднуватиме меморіальні функції з сучасними урбаністичними вимогами, створюючи комфортний простір для пішоходів і велосипедистів, а також функціональний простір для містян і гостей", – йдеться у матеріалі.

Остаточні рішення затвердять за результатами розробки робочої документації на будівництво та її експертизи.

Проєкт передбачає оновлення інфраструктури навколо та можливе розширення території кладовища для зручнішого пересування, а також створення укриття, громадської вбиральні та освітлення, розповіли в установах.

"Це все буде виконано з урахуванням історичного контексту та інклюзивності. Також у межах проєкту заплановано висадження нових рослин", — йдеться у повідомленні.

Для створення меморіалу використовуватимуть матеріали, що відповідають концепції мінімалізму та аскетизму, поєднуючись із природним середовищем і відповідатимуть історичному контексту. Зокрема це природний камінь, бетон, метал для деяких елементів тощо.

За інформацією відомств, бюджет на створення меморіального комплексу ще не визначили. Втім, за даними ресурсу цифрової екосистеми для підзвітного управління відновленням "Dream Проєкти", орієнтовний бюджет проєкту складає 12 мільйонів гривень.

Орієнтовної дати завершення робіт також немає. Проте, з огляду на масштаб проєкту, будівництво може зайняти кілька років, залежно від етапів реалізації та погоджених термінів, додали у відповіді на запит.

На КП "Миколаївська ритуальна служба" повідомили журналістам Суспільного, що не передбачаються зміни на кладовищі та знесення старих пам'ятників або перенесення могил.

Новини

14 травня 2025
13 травня 2025