
Майже у весь бензин в Україні мають додавати спирт. З 1 травня 2025 року набув чинності закон, що зобовʼязує усі АЗС домішувати до бензину не менше 5% біоетанолу.
Законопроєкт №3356-д ухвалили та підписали ще у червні 2024 року. AIN розбирався, чому запровадили ці зміни та що вони означають на практиці.
Чому вирішили додавати спирт у бензин?
Одна з причин ухвалення №3356-д — інтеграція українського законодавство у європейські стандарти.
Біоетанол — обезводнений етиловий спирт, вироблений з рослинних матеріалів. В Україні наприклад, його виготовляють з кукурудзи або цукрового буряку.
Етиловий спирт чистіший за нафтове пальне, адже виділяє менше шкідливих речовин. Це також впливає на якість повітря у містах.
«Ця програма головним чином спрямована на покращення екологічного стану та зменшення парникових викидів», — розповів директор консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн у коментарі «Громадське Радіо».
У Європі бензин змішують з біоетанолом вже давно. Більшість країн додає у бензин навіть 10% спирту, а не 5%. Серед них Австрія, Бельгія, Данія, Франція, Ірландія, Швеція, Нідерланди та інші.
Чи у весь бензин додаватимуть спирт?
Усі без винятку АЗС зобовʼязані додавати 5% спирту у бензин. Окремого маркування не передбачено, адже такий бензин має бути скрізь за замовчуванням.
Водночас є винятки для бензинів з октановим числом (здатність палива працювати в двигунах без детонації (стуку) при примусовому запаленні — Ред.) 98 і вище.
Спирт не додаватимуть також у пальне:
- для потреб Міністерства оборони
- для Державного резерву
- для створення мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів.
Такі винятки зробили, адже бензин з біоетанолом не варто зберігати тривалий час.
«Спирт гігроскопічний, натягує воду, що з часом може призвести до розшарування на спирт, воду та низкооктановий бензин. Щоб цього не сталося,треба зачистити резервуари на нафтобазах і АЗС, бензовози, а також постійно моніторити в подальшому, використовуючи спеціальні маркери води», — пише Куюн.
Отже, бензин змішаний зі спиртом вимагає більшої дисципліни від споживачів і постачальників.
Що буде з цінами на бензин?
Суттєвого збільшення цін на пальне очікувати не варто, переконаний директор «А-95».
Раніше Сергій Куюн також пояснював, Е5 (цифра означає вміст спирту — Ред.) нестандартний для євросоюзівських виробників, адже більшість з них уже давно додають 10% спирту у бензин.
Для України виробникам доведеться облаштувати окремі виробничі потужності, за які вони, як каже Куюн, просять $15-20 за тонну.
«Це означає здорожчання літра на 50-80 копійок. Сподіваюся, що через падіння цін на нафту ми в травні отримаємо мінус три гривні на літрі і ніхто нічого не помітить», — розмірковував директор «А-95».