
Китайські вчені успішно випробували неядерну водневу бомбу, утворивши вогняну кулю тривалістю у 15 разів довше за еквівалентний вибух тротилу.
Про це пише South China Morning Post із посиланням на статтю в науковому виданні Journal of Projectiles, Rockets, Missiles and Guidance.
Бомбу вагою 2 кілограми на основі водню розробили фахівці Науково-дослідного інституту 705 при Державній суднобудівній корпорації Китаю, що спеціалізується на системах підводної зброї.
Під час контрольованого вибуху науковці утворили вогняну кулю, температура якої перевищувала 1000 градусів за Цельсієм, а тривалість дії сягала понад 2 секунди — це у 15 разів більше за вибухи в тротиловому еквіваленті.
Зазначається, що для зберігання водню дослідники використали гідрид магнію, який діє як твердотілий матеріал. Під дією звичайної вибухівки матеріал зазнав швидкого термічного розкладання, вивільнивши газоподібний водень, який перетворився на вогняну кулю.
Це вид ядерної зброї, у якій використовується енергія термоядерного синтезу, тобто злиття легких ядер (зазвичай ізотопів водню — дейтерію та тритію) у ядра важчих елементів.
Спершу вибух атомної бомби створює надвисоку температуру і тиск, необхідні для запуску термоядерної реакції. Далі — під дією температури в мільйони градусів починається злиття ядер водню.
Вибух супроводжується радіоактивним забрудненням, але головна шкода — це масштабна ударна хвиля, теплове випромінювання та радіація.
Першу водневу бомбу в 1952 році випробували США, а в 1961-му СРСР підірвав найбільшу у світі термоядерну бомбу, що стала відома як «Цар-бомба».