
2 268 компаній і 78 фізичних осіб мають 3 482 дійсні спеціальні дозволи на користування українськими надрами. У структурі власності присутні представники 51 країни. Найбільше з Кіпру, Нідерландів та Швейцарії.
Про це йдеться у дослідженні YouControl.
«Більшість компаній-власників таких спецдозволів мають по одному дійсному дозволу, проте є ряд компаній, де їхня кількість сягає кількох сотень або десятків. До прикладу, державні АТ "Укргазвидобування" (213 дозволів), ПАТ "Укранафта" (89)», — йдеться у дослідженні.
Більше 10 юридичних осіб зі спецдозволами у своєму складі мають «СКМ» (39), «Смарт-холдинг» (17), «Західнадрасервіс» (13), «Істван» (12) та «АТБ» (11).
Співзасновник «АТБ» Геннадій Буткевич, до прикладу, є бенефіціаром:
- ТОВ «Розвиток Побужжя» (графіт);
- ТОВ «Пержанська рудна компанія» (цинк, берилій);
- ТОВ «Титан-Апатитова група» (титан);
- ТОВ «ЦФР Груп» (цирконій).
Спеціальні дозволи на користування 16 з 50 критичних корисних копалин в Україні мають 39 компаній. При цьому деякі компанії мають спецдозволи на користування одразу кількох критичних мінеральних ресурсів.
10 з цих компаній знаходяться у власності держави включно з ТОВ «Демурінський ГЗК» має право на користування рудами одразу кількох критичних мінералів, серед яких ванадій, ніобій, скандій.
Раніше «Демурінський ГЗК» належав підсанкційному російському бізнесмену Михайлу Шелкову.
На користування 5 з 50 критичних мінеральних ресурсів має ОГХК. Підприємство на аукціоні у держави придбало ТОВ «Цемін Україна», що входить до групи «Нексол Холдінг».
Право на користування копалинами, що містять титан, ванадій, скандій та цирконій, також мають три компанії з групи підсанкційного бізнесмена Дмитра Фірташа з «Груп ДФ».
Єдина юрособа, що має дозвіл на користування літієвими рудами — ТОВ «Укрлітійвидобування». Бенефіціаром компанії виступає Сергій Табалов з «Групи родини Табалових».
За основу дослідження фахівці YouControl взяли список критичних корисних копалин з 50 мінеральних ресурсів, опублікований Геологічною службою США (USGS) у 2022 році.