1 грудня 2024 року в Україні запустили державну програму «Зимова єПідтримка» в межах якої українці отримають тисячу гривень. Ці кошти, як й отримані гроші в рамках програми «Національний кешбек» можна витратити в тому числі на книжки. Видання «Читомо» запитало у видавництв й книгопродавців про те, чи купують книжки за програмою і наскільки відчутним є відсоток цих продажів. Переказуємо основне.
Великі видавництва
Станом на 7 січня 2025 загальна сума витрат на книжки сягнула 94 мільйонів гривень. Кількість чеків становить 135 тисяч, а середня сума — 696 гривень. Голова відділу стратегічної роботи й аналітики Українського інституту книги Юрій Марченко розповів «Читомо», що нині частка витрат на книжки складає 2,5% від загальних витрат зимової єПідтримки.
- У видавництві Vivat зазначили, що оцінити вплив програми наразі складно. Можливо, він стане більш помітним під час другої хвилі виплат.
- У видавництві «Ранок» розповіли, що частка всіх трьох програм підтримки книговидання у загальній цифрі продажів становить 1,2%.
- Представники видавництва «Богдан» повідомили, що на сайті зацікавленість книжками виросла на 20-30%, а на сайті мережі «Дім Книги» — у 3-4 рази. В офлайн-магазинах зростання було меншим.
Малі видавництва
Більшість частин малих видавництв беруть участь у «єПідтримці» опосередковано, продаючи книжки через ритейлерів. Це ускладнює виявлення змін у динаміці продажу книжок.
- Наприклад, у «Видавництва» продажі зросли на 20-50% залежно від крамниці.
- В Artbooks повідомили, що певний сплеск спостерігали до Нового року.
- У видавництві «Сафран» заявили тільки, що у грудні 2024 року продажі збільшились порівняно з груднем 2023 року.
- В UA Comix повідомили, що одразу після анонсу програми отримували запити від читачів, коли почнуть діяти сертифікати. Зараз таких запитів практично немає».
Серед книгарень ситуація дещо точніша: у Readeat, розповіли, що зафіксовано зростання продажів на 11% після запуску «єКнига» та на 93% після запуску програми «єПідтримка». В Yakaboo зріст інтересу до книжок становив понад 40%. А у «Книгарні Є» повідомляють про зростання зацікавленості у півтора-два рази.