На Миколаївщині незаконно вирубують дуби

  • 11:21
  • 04.11.2024
1920_6497_y2HWp9zr6A

На території Мостівської громади Миколаївської області з серпня 2024 року незаконно вирубали понад 150 дубів. Сума збитків завданих довкіллю становить понад півмільйона гривень. Аби відновити лісосмуги, треба, як мінімум, 70-80 років.

Подробиці дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Незаконно вирубають не тільки дуби, а й акації, зауважує місцева жителька Мостівської громади Євгенія. Протягом тижня жінка тричі зверталась до поліції з відповідними зверненнями.

"Перше звернення я зафіксувала на 13 дубів, коли їхала до себе на поле. Побачила, що буквально свіжесенький дуб спиляний, я викликала поліцію", — розповідає жінка.

Вдруге, після звернення Євгенії, правоохоронці зафіксували вирубку 30 дерев, а втретє — 105 дубів. За даними екологів, до яких звернулась жінка, сума збитків сягає 274 тисячі, 165 тисяч і 311 тисяч відповідно.

Євгенія говорить, аби упевнитися, що працівники поліції зафіксували її звернення, також звернулася до прокуратури. Втім, дерева спилювати через це не перестали.

"Я впевнена, що в нашій громаді багато хто знає, хто пиляє, куди діває цей ліс. Це я все на сто відсотків знаю, але люди чомусь бояться. Вони не думають про майбутнє наших нащадків, вони не думають, що ці дуби ростуть роками. Зараз можна іншим способом заробляти гроші, а не нищити ліс", — Євгенія.

Ще один житель громади Микола — голова фермерського господарства. Біля поля чоловіка розташована лісосмуга. У червні 2024 року помітив, що ліс вирубують масово. Зі слів аграрія, вирубка дубів у лісосмугах й надалі може вплинути на врожайність.

"У степу, коли немає нічого, підіймається буревій пильний. Пилюка дуже проходить через це поле. А так було б, воно б задержувало і не давало б цій пилюці підійматися. Не робило б ерозію землі. Коли ми почали обкоси робити навколо поля, то комбайн плутався між деревами, які були звалені. Не дерева, а рештки дерев", — розповідає Микола.

Дуби, які нині незаконно вирубують, висаджували понад 70 років тому, зауважує держекоінспектор Південно-західного округу у Миколаївській та Одеській областях Володимир Кемпник. На певних ділянках, де відбувалась вирубка, дерева у діаметрі сягали 60-70 сантиметрів, каже чоловік.

"Не пам'ятаю точну суму, але в загальному це теж вийшло десь порядку півмільйона гривень. Ці випадки були завжди, щороку виявлялися. Останні оцих два роки, це стало дуже масштабно".

Володимир припускає, можливо, дерева вирубають, тому що є велика потреба в дровах для населення.

"Акацію вирубали раніше. Залишилися дуби, от бачите, в основному їх і випилюють. Випилюють ще через те, що вони дуже легко рубаються. Калорійність з опалення не дуже висока, в акації — більша, але доступність", — додає Володимир.

Дуб належить до переліку цінних порід дерев, розповідає Володимир Кемпник. За його словами, окрім Мостівської громади вирубку дубів фахівці екоінспекції також помітили у селищі Веселинове. На одній з ділянок незаконно вирубали 72 дуби, діаметр стовбура сягав 60 сантиметрів. Фахівець каже, що це дерева 70-80-річного віку.

"Сума шкоди, яку ми розрахували, складає близько 520 тисяч гривень. Щоб відновити, треба, як мінімум 70-80 років. Для цього потрібно посадматеріал, фінансування, люди, місце для посадки. 100 років, як мінімум, на жаль".

За словами Світлани Пастушенко — заступниці сільського голови, лісосмуги, які є у Мостівській громаді, потребують інвентаризації.

"Провести інвентаризацію — це дуже багато грошей треба, і в сільській раді цього немає. Ось тому ми й не можемо стати повноправними власниками цих лісосмуг. Велика розгалуженість лісосмуг, які розташовані на території громади, теж не дає можливості контролювати оцю несанкціоновану вирубку", — пояснює Світлана Пастушенко.

Посадовиця зазначає, у селі Мостове люди опалюють будинки переважно дровами, адже у громаді немає газопостачання. На території громади є лісництво, яке забезпечує людей дровами — до шести складометрів на зиму для однієї родини.

Світлана Пастушенко каже, якщо раніше люди вирубували сухі дерева через те, що їм не вистачало на опалення, то зараз вирубка перетворилась на бізнес.

У відповіді на запит кореспондентів Суспільного у Головному управлінні Національної поліції в Миколаївській області зазначили, від працівників Доманівського лісництва та жителів Мостівської громади надійшло чотири звернення щодо незаконної вирубки дубів.

"За вказаними фактами слідчі відділення поліції №2 Вознесенського районного управління розпочали 4 кримінальні провадження за частиною 4 статті 246 Кримінального кодексу України "Незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу", — йдеться у повідомленні.

Санкція статті передбачає позбавлення волі від 5 до 7 років. У поліції повідомили, триває досудове розслідування.

Новини

4 листопада 2024
3 листопада 2024