На території Миколаївської області від 30 липня 2024 року встановлено особливий режим судноплавства морських суден, суден внутрішнього плавання та інших плавзасобів на судноплавній ділянці річки Південний Буг та в Бузькому лимані.
Про це свідчить наказ "Про здійснення координації судноплавства на внутрішніх водних шляхах в умовах воєнного стану", підписаний очільником Миколаївської ОВА Віталієм Кімом, командиром ОТУВ "Херсон", генерал майором Дмитром Делятицьким та командиром ОТУВ "Одеса", полковником Валерієм Водолазським.
Зокрема наказ стосується морських суден, суден внутрішнього плавання, плавучого обладнання, риболовних суден, малих суден та спортивних суден, а також військових кораблів та плавзасобів військових формувань та правоохоронних органів.
В наказі зазначено, що на період дії воєнного стану судна повинні:
– виходити та повертатись з/до пунктів базування виключно у світлий час доби;
– рух військових кораблів та плавзасобів військового формування, а також суден аварійно-рятувальних загонів під час надання допомоги аварійним обʼєктам або ліквідації наслідків НС здійснюється без обмежень, за погодженням з підрозділом річкової флотилії ВМС ЗСУ;
– до виходу з пунктів базування допускають виключно судна, зареєстровані у Судновій книзі України або у Державному судновому реєстрі, а також військові кораблі, катери, плавзасоби військових формувань, правоохоронних органів та органів спецпризначення;
– військовий командир на річці та уповноважені ним особи мають право перевіряти у судновласників реєстрові документи та посвідчення водія, а у разі різкої зміни безпекової ситуації забороняти рух суден у визначеному районі.
Для виходу на воду судновласник повинен не пізніше 11 години четверга, що передує тижню, на якому планується вихід, надати відповідну заявку до управління інфраструктури Миколаївської ОВА, яке включить його до Плану виходів і передасть на погодження військовому командиру на річці, останній – командирам ОТУВ "Херсон" та "Одеса".
Також у документі зазначені випадки, коли судновласникам можуть відмовити у виході на воду, серед яких неможливість забезпечити безпеку судноплавства, відсутність у заявці необхідних даних про запланований вихід, несприятливі погодні умови для плавання та інші причини, повʼязані з діяльністю сил оборони.
При цьому обмежено плавання суден у південній частині Бузького лиману (вниз за течією від межі Парутине - Лупарево), на річці Південний Буг на ділянці 500 метрів вверх-вниз за течією автомобільного мостового переходу "Південнобузьский міст" та у Дніпровському лимані в межах Миколаївщини.
У свою чергу, очільник Миколаївської ОВА Віталій Кім під час брифінгу 9 серпня заперечив, що цим наказом дозволено вихід на води Південного Бугу та Бузького лиману усім човнам та яхтам.
— Ні, це не правда. Система побудована так, що ми інформуємо військових щодо пересування всіх плавзасобів і вони до конкретної точки заборонені, а десь дозволено. Це відбувається в напівавтоматичному режимі, якщо ми бачимо, що десь немає загрози, то ми дозволяємо. Але в частині акваторії заборонено в принципі з огляду на запит військових, - заявив він.
Він також додав, що дозвіл на вихід на воду зможуть отримати спортивні школи, які тренують спортсменів, проте тим судновласникам, які хочуть просто "покаламутити воду", дозвіл не даватимуть.
— Яхтовій спільноті може і дозволено в деяких місцях, де це не суперечить військовій доктрині. В нас же є лиман, річка, десь можна, десь ні. Спільноти в нас активізувались, і профсоюзи... Ми взялись за спорт, бачимо зараз всіх тренерів, хто тренує людей і готує їх на олімпіади. Я знаю профспілки, які плавають, гребуть, а які не гребуть. Я знаю асоціації, в яких є діти, яких тренують, а які просто номінально отримують. Ми з усім цим розібрались, тим, кому треба тренувати дітей – вони будуть тренувати, тим, хто хоче з прапором походити і покаламутити воду, вони нічого не отримають, – резюмував Віталій Кім.