
У вівторок, 30 липня, депутатам Миколаївської міської ради не вистачило трьох голосів, щоб затвердити ставку орендної плати за землю в розмірі 1% для субʼєктів господарювання, які мають у місті землі під будівництво, але не мають можливості реалізовувати свої зобовʼязання.
Про це повідомляє «Шиповник».
Директор департаменту фінансів Миколаївської міської ради Віра Святелик запропонувала депутатам внести зміни до рішення міськради від 2011 року "Про встановлення місцевих податків та зборів на території міста Миколаєва", а саме затвердити земельний податок в розмірі 1% для субʼєктів господарювання, які мають у місті ділянки під будівництво. Пропонувалось ввести в дію рішення з 1 січня 2024 року без кінцевого терміну дії.
Мер Миколаєва Олександр Сєнкевич додав, що це стосується усіх забудовників міста, які мають земельні ділянки, але не можуть зараз будуватись через війну.
Ініціатор цього рішення, депутат Олена Кісельова зазначила, що початком для прийняття цього рішення було два аспекти: війна, в результаті якої галузь будівництва потерпає від фінансового навантаження без можливості будуватись, а також необхідність приведення рішень до вимогам законодавства, адже ще з 2017 року дуже сильно змінились норми податкового кодексу, що дало можливість місцевим радам встановлювати ставку орендної плати, яка дорівнює земельному податку.
— Це робилось для того, щоб не було дискредитаційних особливостей, тобто коли одним субʼєктам господарювання надається перевага над іншими, коли існують різні ставки сплати за землю. Неважливо, це у вигляді податку чи орендної плати. Таким чином, ми вирішуємо дві проблеми: допомагаємо будівельній галузі і свої рішення приводимо у відповідність до чинного законодавства, - заявила вона.
Олександр Сєнкевич запопонував все ж таки додати кінцевий період дії рішення – три місяці після закінчення військового стану, як і для більшості нормативних актів, які приймаються центральними органами влади України. Мер двічі виносив цей проєкт рішення на голосування, однак необхідної кількості голосів зібрати не вдалось.
Депутатка Олена Кісельова ще раз наголосила на доцільності та логічності прийняття цього рішення.
— Це складно назвати пільгою, тому що тривалий час, за таких умов, ми діємо у неправовому режимі, тому існує дуже велика ймовірність штрафів антимонопольного законодавства. Це дійсно правильно рішення, і не тому що я його ініціатор, а тому що це треба було зробити дуже давно, але тривалий час депутатському корпусу розповідали про те, що норми податкового законодавства не дозволяють змінити ставку і зробити її менше 3%, але ця норма змінилась ще у 2017 році. Ми могли б це зробити ще давно, але ми це не знали, тому прошу зробити це зараз, – заявила депутатка, – наголосила вона.
Депутат Олександр Береза зазначив, що для нього це рішення виглядає так, що міська влада по своїй волі зменшить надходження до бюджету від забудовників, які свою активність зараз перемістили в інші регіони України, де є можливість будувати та заробляти гроші, а за рахунок цього рішення забудовники зменшать свої видатки на земельні ділянки в Миколаєві, де вони зараз не будуються, тим самим залишаючись "в плюсі".
Проте Олена Кісельова заперечила це, зауваживши, що забудовники почали свою діяльність, отримали всі необхідно дозволи, але не мають змоги будуватись через обʼєктивні причини, проте всеодно зобовʼязані сплачувати завищену ставку. В той же час є інші забудовники, які сплачують 1%, таким чином у Миколаєві утворена недобросовісна конкуренція. До того ж, законодавства вже давно дозволило унормувати це питання, але влада Миколаєва це не зробила.
— Зараз є особи, які відмовляються від земельних ділянок, але вони не можуть цього зробити, бо довго розглядаються документи. І виходить, що за рахунок недобросовісної конкуренції ми приводимо бізнес до економічного занепаду. Якщо говорити не бюджетними очами, а зняти останнє лушпиння з тих осіб, які ще якось можуть проводити весь цей час оплату за землю, ви ж розумієте, що коли є 1% та 3%, то потрібно або рівно з усіх знімати, або той, хто платить більше точно не витримає це фінансове навантаження, якби корисно це не було для бюджету. Тому я скажу одну формальну думку, якщо ми намагаємось збалансувати бюджет за рахунок стгянення плати з бізнесу, то це хід в нікуди. Ми втратимо своїх інвесторів, а потім будемо ходити шукати інших – заморських, гарних, але влада міста має урівноважувати ситуацію та аналізувати її подальшу рефлексію, – додала вона.
Також депутатка зазначила, що без прийняття цього рішення міська рада може нарватись на дуже великі антимонопольні штрафи, які будуть більшими за очікувані зиски.
Мер поставив це питання на голосування втретє, але лише 25 депутатів проголосували "за", чого недостатньо для проведення рішення. Тому Олександр Сєнкевич попросив Олену Кісельову окремо на комісіях пояснити депутатам важливість прийняття цього рішення.