На Миколаївщині фіксують руйнування культурних споруд через російські обстріли

  • 14:57
  • 19.09.2023
d0613253cf5258e8

На Миколаївщині представники Українського центру моніторингу спадщини «HeMo» документують пошкоджені та зруйновані внаслідок російських обстрілів культурні споруди. Займаються цим з жовтня 2022 року. Мета – використання матеріалів у майбутніх позовах проти Російської Федерації.

Про це кореспондентам Суспільного розповів очільник місії Іван Щурко.

Координатор експедиції Іван Щурко розповідає, їздять у такі подорожі кожні два тижні. У Киселівці він вже вдруге, до цього збирав дані про костел разом з військовими юристами.

– У цій експедиції нас четверо. Загалом наша команда – це близько 20 людей. Фактично з жовтня ми формуємо таку інтегровану базу даних про об'єкти спадщини. І далі ми віддаємо ці матеріали на вимогу або українським органам охорони культурної спадщини або нашим міжнародним партнерам, які зокрема підтримують нашу діяльність, – говорить координатор експедиції.

За весь час оглянули приблизно 700 об'єктів. Серед них навіть ті, що не зазнали пошкоджень, але не мають великої впізнаваності, каже Іван.

Експертка Роксолана Макар фіксує в спеціальній анкеті пошкодження храм святого Миколая Чудотворця у селі Білозірка, що на Миколаївщині. До справи залучені її колеги, які фотографують будівлю та околиці. Каже, ці дані можна використовувати в позові до Російської Федерації щодо порушення гуманітарного права.

– Наша робота базується на методологіях, які були розроблені американськими колегами, які документували Ірак. Нам доводиться будувати "літак в польоті", тому що багато елементів методології нам доводиться підлаштовувати під наші реалії, – говорить Роксолана Макар.

За словами Роксолани, варто зрозуміти, чи спеціально удар наносився по самій культурній споруді. На відміну від американських колег, її моніторингова група не може витратити кілька днів на обстеження одного об'єкту. Головне в роботі – забезпечити вірогідність даних, розповідає Роксолана Макар.

– Щоб ці дані були недоторкані, і щоб не було сумнівів в їхній правдивості. Тому що навіть журналістські фотографії можуть не долучатись до матеріалів справ через якісь юридичні причини. Наприклад, через редагування метаданих, якщо фото були обрізані, й таке інше, – каже експертка.

Також об'єктом дослідження став Костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії в Киселівці.

– Вони просто прийшли до мене два дні тому. То вперше бачу, що така місія є, яка хоче зафіксувати цей злочин. На сьогодні, це все підняти. Це мільйони буде коштувати, — говорить настоятель храму отець Олександр Рєпін.

Новини

25 вересня 2023
24 вересня 2023