В Україні з 1 квітня ліки можна буде купити за електронним рецептом. Про які препарати йдеться?

  • 07:30
  • 31.03.2023
real_1577540013

В Україні з початку квітня рецептурні препарати можна бути купити не лише за паперовим, але й за електронним рецептом. 

Про це повідомило Міністерство охорони здоров'я.

Виписати електронний рецепт зможе лікар будь-якої спеціальності державної, комунальної чи приватної клініки або ж лікар-ФОП. Для цього закладу не потрібно мати договір з НСЗУ.

Також електронний рецепт можна буде отримати незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем, однак пацієнт має бути обов’язково зареєстрований в ЕСОЗ.

Перевагою е-рецепта є те, що для його отримання не потрібно щоразу звертатися до лікаря. Це можна буде зробити дистанційно. Така процедура є зручною для людей, які приймають такі препарати постійно.

Для цього в системі обов'язково має бути діагноз та перше призначення від вашого лікаря. Після цього призначення ліків завжди будуть доступні у смартфоні.

Скільки є рецептурних ліків?

В Україні рецепт лікаря потрібно приблизно на 60% зареєстрованих медикаментів. Водночас інші ліки й надалі можна буде купити без рецепта.

МОЗ пояснює, що деякі ліки потрібно продавати лише за рецептом, адже їхнє застосування передбачає підвищений ризик. Неправильне вживання цих препаратів, наприклад, може спричинити виникнення серйозних побічних ефектів або викликати залежність. Також до таких ліків входять препарати, приймання яких передбачає регулярний моніторинг показників стану здоровʼя пацієнта та корекцію плану лікування. 

Зокрема, до рецептурних ліків належать антибіотики, протисудомні засоби, гормональні препарати (серед яких і протизаплідні), препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб, деякі антигельмінтні препарати, препарати для розрідження крові, антидепресанти, стероїдні лікарські засоби та інші.

Щоб дізнатися, чи препарат є рецептурним, потрібно перевірити його інструкцію. Знайти її можна на сервісах онлайн-аптек або на сайті Державного реєстру лікарських засобів України.

На цьому сайті треба у пошуковому рядку ввести назву препарату чи його міжнародну непатентовану назву (тобто діючу речовину). Після цього необхідно відкрити реєстраційне посвідчення (крайня ліва колонка в таблиці) та знайти рядок «Умови відпуску». Якщо в інструкції зазначено «За рецептом», для купівлі такого препарату в аптеці потрібен рецепт від лікаря.

Новини

27 травня 2023
26 травня 2023