Українці найбільш упереджені до росіян та білорусів — опитування

  • 14:50
  • 20.10.2022
20200928163812-9952

Соціологи опитали українців щодо упереджень до представників різних етнічних груп. Виявилось, що найбільший рівень упередженості українці зараз мають до росіян і білорусів, а найменший — до українців і поляків.

Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології, яке проводили 7-13 вересня.

Дослідження проводили за шкалою американського соціолога Еморі Богардуса, яку адаптувала українська соціологиня Наталія Паніна.

Для кожної етнічної групи з переліку респонденти мали відповісти, наскільки близькі стосунки готові мати з представниками кожної групи — це називається соціальною дистанцією. Мінімальна — 1 (згоден допустити як члена родини), максимальна — 7 (не пускав би в Україну). Часто рівень соціальної дистанції інтерпретують як рівень упереджень до групи, пояснюють соціологи.

Опитування стосується 13 етнічних груп. Найменша соціальна дистанція — до україномовних та російськомовних українців (індекс 2,22 та 2,74 відповідно). Так, більшість українців готові допустити цих представників як членів родини та близьких друзів.

Далі йдуть поляки (2,95), канадціамериканці та євреї (від 3,5 до 3,8) — тобто українці готові бачити цих представників сусідами та колегами по роботі.

Натомість найбільша соціальна дистанція — до росіян, які проживають у росії (6,39), та білорусів, що мешкають у Білорусі (5,34). За даними соціологів, 80% українців не допускали б росіян до країни навіть як туристів.

Водночас до росіян, які проживають в Україні, та ромів ставлення трохи менш упереджене (5,03 та 5,08 відповідно) — тобто українці не проти їх бачити жителями країни.

Якщо порівняти з минулим роком, суттєво покращилося ставлення до поляків і дуже погіршилося ставлення до росіян та білорусів. Загалом рівень упередженості дещо підвищився — з 3,83 до 3,99 — через погіршення ставлення до росіян і білорусів.

Однак соціологи наголошують, що ксенофобія — це складне багатовимірне явище й одним опитуванням його не можна схарактеризувати. Тому закликають сприймати результати дослідження лише як показник, пов'язаний із рівнем ксенофобії.

Фото про наслідки воєнних дій у Миколаєві можна подивитися тут.

Новини

5 грудня 2022
4 грудня 2022