
У Росії були припинені роботи з модернізації та ремонту важкого авіаносного крейсера "Адмірал Кузнєцов", які тривали з 2017 року.
Про це повідомляє The Insider.
Рішення про те, чи варто продовжувати ці роботи, мають ухвалити командування ВМФ Росії та Об'єднана суднобудівна корпорація (ОСК).
В ОСК заявили, що питання про повернення до ладу "Адмірала Кузнєцова" належать до компетенції міноборони Росії. У відомстві і в головному командуванні ВМФ на запитання журналістів не відповіли.
"Опитані експерти по-різному оцінили необхідність корабля для флоту. Наприклад, Сергій Авакянц, який командував тихоокеанським флотом РФ із 2012 до 2023 року, назвав крейсер "епохою, що минає" і "дуже дорогою та неефективною морською зброєю". Він вважає, що "майбутнє за носіями роботизованих комплексів і непілотованої авіації", - пише видання.
Водночас російський капітан 1 рангу Василь Дандикін сказав, що авіаносні кораблі потрібні, їх будують, зокрема, Індія і Китай. Російську пілотовану морську авіацію Дандикін назвав "елітою". Співробітник Центру вивчення стратегічного планування Ілля Крамник також заявив, що російському флоту потрібні авіаносні крейсери:
- Коли кораблі йдуть в океан на тисячі миль, отримати підтримку з берега або дуже важко, або практично неможливо. Флоту потрібен аеродром із собою, і це авіаносець.
Крамник, однак, визнав, що думка про недоцільність ремонту "Адмірала Кузнєцова" поширена "у військових колах": корабель було спущено на воду майже сорок років тому, 1985 року. Експерт вважає, що Росії потрібно побудувати інший подібний корабель "з урахуванням накопиченого під час експлуатації "Адмірала Кузнєцова" досвіду".
Важкий авіаносний крейсер "Адмірал Кузнєцов" з листопада 2016 по січень 2017 року брав участь у війні в Сирії, після чого відправився на ремонт. Крейсер запам'ятався величезним стовпом диму, який супроводжував його переміщення.
У жовтні 2018 року корабель виходив із плавучого доку на 82-му судноремонтному заводі в Мурманську. У цей момент док затонув, а на крейсер упав баштовий кран. "Адмірала Кузнєцова" відбуксирували на 35-й судноремонтний завод у Сєвєроморську. У грудні 2019 року на борту корабля сталася пожежа, унаслідок якої загинуло двоє людей. У грудні 2022 року крейсер знову загорівся, тоді ніхто не постраждав. У липні 2024 року фсб відзвітувала про нібито "запобігання теракту на борту корабля".
Нагадаємо, що "Адмірал Кузнєцов" (перші імена - Рига і Тбілісі) був побудований у Миколаєві на Чорноморському суднобудівному заводі. Це єдина подоба авіаносця в російських ВМФ, тому що "Адмірал Кузнєцов" - це важкий авіаносний крейсер, а не авіаносець.