
Законопроєкт про віртуальні активи в Україні буде підготовлений до жовтня 2025 року. Документ розроблять за підтримки міжнародних партнерів і він визначить розподіл повноважень між регуляторами, розповіла агентству Інтерфакс-Україна перша заступниця голови Національного банку України Катерина Рожкова.
Зокрема вона розповіла, що через позицію МВФ регулятором точно не буде Мінцифри, однак зазначила, що досвід і бачення цього міністерства будуть враховані при розробці законопроєкту.
Рожкова зазначила, що в країнах ЄС регулювання ринку віртуальних активів здійснюється спільно: центральні банки відповідають за токени, забезпечені валютою або грошима, тоді як регулятори ринку цінних паперів або фінансові міністерства — за решту активів.
В Україні розробили модель, за якою НБУ зосередиться на регулюванні токенів, забезпечених валютами або грошима, а Національна комісія з цінних паперів і фондового ринку (НКЦПФР), регулюватиме всі віртуальні активи, пов’язані з матеріальними активами.
Після ухвалення закону НБУ розроблятиме власні підзаконні акти для врегулювання ринку у своїй частині, зазначила Рожкова.
Нагадаємо, у Верховній Раді були зареєстровані два законопроєкти, які мають врегулювати обіг віртуальних активів. Один від Мінцифри, другий — Національної комісії з цінних паперів і фондових ринків (НКЦПФР).
Обидва ґрунтуються на європейській директиві MiCA, що регулює емісію криптоактивів, однак у проєктах є розбіжності в класифікації та оподаткуванні операцій із криптою.