Чиста вода — це базове право кожної людини. Але навіть у сучасних містах із централізованим водопостачанням через відключення світла і блекаути, це благо може бути недоступним.
Про це ідеться в сюжеті телеканалу «МАРТ».
Живу у Вознесенську рік. Купили квартиру, живемо на третьому поверсі. Поки є світло, є вода. Немає світла – немає води. Коли проживала в місті Первомайськ і не було води, то я ходила до нашого місцевого джерела і там дуже хороша була водичка. Знаю, що в місті Вознесенськ також є такі джерела, але місце розташування я їх не знаю, — розповіла місцева жителька Галина.
Як і Галина, багато місцевих зіткнулися з цією проблемою, каже Іван Алексєєв. Його громадська організація «Наше місто» вже 2 роки досліджує, як люди використовують воду з альтернативних джерел.
- Коли ми їздили з гуртківцями велосипедного туризму, ми виявили таку проблему, що ми не знаємо, чи можна напитись з того чи іншого джерела. І тому вирішили дослідити якість води в цих джерелах. І для цього підготували цілий проєкт, — сказав Іван Алексєєв, голова громадської організації «Наше місто».
Ідея місцевих активістів зацікавила донорів і вони надали грантову допомогу.
- Ми залучились підтримкою чеської неурядової організації «NESEHNUTÍ» в рамках проєкту транскордонної співпраці уряду Чехії. І протягом пів року ми ось і реалізували цей проєкт.
Його мета — аналіз якості води в місцевих джерелах. Дослідження проводили юні науковці з екогуртка під керівництвом Івана. Спостереження здійснювалися за допомогою сучасного обладнання, придбаного завдяки гранту, розповідає одна з учасниць Єлизавета.
- Ми досліджуємо якість води за допомогою стрічок і за допомогою фотометра. Стрічки визначають також, як і фотометр, різні показники, такі як сульфати, метали і багато чого іншого. Ми вирішили цим займатися, щоб дізнаватися щось новеньке про нашу громаду, щоб знати більше та розказувати своїм друзям. І допомогти людям мати доступ до альтернативних джерел питної води.
Зараз у планах екоактивістів включення джерел до міської програми розвитку житлово-комунального господарства, щоб їх облаштували та впорядкували. На що влада Вознесенська відреагувала схвально.
- Буде обстежено більш конкретно дані ділянки, по яким буде визначено необхідні види робіт, які потрібно буде виконати. Ми будемо намагатися виділити з місцевого бюджету кошти і залучити підрядні організації для виконання даних робіт. Або ми дуже сподіваємося, звичайно, на наших донорів та на гранти, а також на державний бюджет, — зазначив Єгор Нурулін, начальник управління житлово-комунального господарства Вознесенська.
Після успішного старту цей проєкт гідний продовження, впевнені його учасники. Адже головна мета цієї роботи — це добробут людей і доступ до чистої води, попри складні виклики сьогодення.