Кабінет міністрів делегував Адміністрації Держприкордонслужби виконання бюджетної програми із закупівель озброєння для Сил оборони на 23 мільярди гривень. У ДПСУ закликали «не спекулювати» на темі.
Про це йдеться у заяві ДПСУ.
Уряд за пропозицією Міністерства оборони делегував Держприкордонслужбі повноваження на виконання бюджетної програми 2101150 «Розвиток, закупівля, модернізація та ремонт озброєння, військової техніки, засобів та обладнання» у сумі 23 млрд гривень.
Так, прикордонники мають провести закупівлі товарів оборонного призначення для потреб Сил оборони з подальшою передачею та оприбуткуванням таких товарів на арсеналах (складах, базах) ЗСУ.
Директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець заявив, що на адресу адміністрації ДПСУ надійшли комерційні пропозиції від польської фірми-посередника щодо можливості постачання боєприпасів до реактивної та ствольної артилерії.
Голова ДПСУ Сергій Дейнеко скерував лист на ім’я міністра оборони та керівників інших відомств і вже через два дні з’явилося рішення Кабміну про виділення коштів на потенційні закупівлі у великих обсягах.
За словами Згурця, у пропозиції йдеться про п’ять номенклатур боєприпасів. Причому саме про нові вироби та постачання у досить обмежені терміни — від 120-міліметрових мін до мінометів, реактивних снарядів до РСЗВ і вкрай дефіцитних артснарядів радянського стандарту у 122 мм та 152 мм.
Обсяги постачання цієї нової продукції начебто виробництва 2024-2025 років є такими високими, як повне річне виробництво снарядів великого збройового заводу. Хоча зараз всі європейські чи східноєвропейські виробники цієї номенклатури вже повністю завантажені замовленнями на наступний рік, каже Згурець.
Як зазначається, ціни на ці боєприпаси на 5-8% вищі за середньоринкові. При цьому фірма вимагає 100% попередньої оплати. А самі закупівлі мають відбутися в обхід спеціальної Агенції оборонних закупівель Міноборони (АОЗ).
Утім, за даними Згурця, Міноборони вже співпрацювало з цією компанією. Через неї проходила понад третина бюджету прикордонників на закупівлю озброєння і військової техніки для власних потреб.
«Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони» (НАКО) попередив про корупційні ризики у таких закупівлях та закликав ДПСУ, Міноборони та Кабмін навіть попри війну «бути максимально транспарентними».
Там зазначили, що АОЗ та «Укроборонпром» вже випрацювали певні запобіжники від недоброякісних фірм-постачальників. Тим часом ДПСУ — новий гравець без належного досвіду на цьому ринку.