Київський інститут судекспертиз підтвердив удар по Києву гіперзвуковою ракетою «Циркон»

  • 10:33
  • 13.02.2024
bf8d6300796c3479468bfaab52acbc5b.i999x999x670

Київський науково-дослідний інститут судових експертиз підтвердив застосування гіперзвукової ракети 3М22 «Циркон» для удару по столиці України 7 лютого.

Про це повідомив директор інституту КНДІСЕ Олександр Рувін.

Як відомо, попердньо в день удару також підозрювали використання окупантами ракети «Циркон». Можливо, що таку ракету окупанти використовували для удару по Україні не вперше. 

Серед носіїв цієї ракети, яка створювалася для пуску з кораблів та підводних човнів, наразі відомі лише фрегат «Адмирал Горшков» та атомний підводний човен К-560 “Северодвинск”, які знаходяться далеко за дальністю її пуску по Україні. Тому скоріш за все для пуску «Циркона» міг бути використаний адаптований комплекс «Бастион».

— За попередньою інформацією, дійсно маємо наявний факт використання ракети 3М22 «Циркон». Про це свідчить маркування на частинах та уламках, ідентифікація вузлів і деталей, особливості відповідного типу зброї, — розповів Рувін.

За словами директора інституту, ракета спрямовувалась у зону, де немає військових об’єктів, постраждала цивільна інфраструктура та мирні люди.

Експерти розповіли, що у російських ракетах є деталі, які можуть застосовуватися одразу в кількох типах виробів, інші – вузли лише для конкретних зразків. У цьому випадку були виявлені елементи, які характерні саме для ракети типу 3М22 «Циркон».

Специфічні маркування мають частини та уламки реактивного двигуна та рульових механізмів.

3М22 Циркон − протикорабельна гіперзвукова крилата ракета прийнята на озброєння у січні 2023 року. Ворог заявляв про наступні характеристики: дальність − 600-1500 км, швидкість до 8-9 Мах, маса бойової частини близько 300-400 кг, довжина 8-10 м.

Загалом у російських ракетах є деталі, які можуть застосовуватися одразу в кількох типах виробів, інші – вузли лише для конкретних зразків. У цьому випадку бачимо елементи, які характерні саме для ракети типу 3М22 «Циркон». Специфічні маркування мають частини та уламки реактивного двигуна та рульових механізмів.

Ракета 3М22 «Циркон» складається з комплектуючих вузлів, що позначаються відповідним маркуванням 3Л22, 3В22 тощо, тобто літера може відрізнятися, але загальне маркування для ракет – 3М22. На кількох уламках шляхом лазерного гравіювання та методом тиснення виконано надпис 3Л22, що свідчить про конкретний вузол з конкретного виробу. Крім того, болти на рульових механізмах мають маркування у вигляді цифр 26, що є особливістю «Циркону». Інші маркування на уламках ракети вказують на дату виробництва її складових компонентів − кін. 2023-2024 роки. Це означає, що ракета була зібрана нещодавно.

Мікроелектроніка малозбережена та практично не піддається аналізу через фізичні пошкодження. Здійснюються заходи для визначання складу металу з фрагментів корпусу ракети та термоізоляційних матеріалів. Значна фрагментація ракети ускладнює ідентифікацію, однак уже експерти можуть сказати, що зброя не відповідає заявленим ворогом тактико-технічним характеристикам. У ході подальшого експертного дослідження вся можлива інформація буде деталізована.

 

Новини

1 березня 2024
29 лютого 2024