
У Миколаєві з літа 2022 року діє офіційна заборона на відпочинок на воді. Це повʼязано з небезпекою через війну, відсутністю на пляжах рятувальних постів та укриттів, а також невідповідністю води у річці санітарним нормам.
Про це начальник Миколаївського міського управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Роман Возняк під час брифінгу 18 липня повідомив у коментарі ПН.
— Сьогодні ми знаходимося в підвищеному температурному режимі і в кожної людини, мабуть, виникає бажання відпочити на воді. Тим паче, наше місто – це місто на хвилі. Але треба памʼятати, що на сьогоднішній день у нас офіційно діє заборона на відпочинок на воді, – зазначив посадовець.
Роман Возняк нагадав, що ще в червні 2022 року Миколаївський виконком ухвалив рішення про заборону відпочинку на місцевих пляжах – це рішення було викликане безпековим питанням з метою захисту громадян від можливих негативних наслідків, що викликані воєнним станом. В 2025 році Миколаївською міською радою підіймалось питання щодо можливості відкриття пляжів та надання дозволу на відпочинок на воді. Зокрема, працівники ДСНС здійснювали заходи щодо обстеження прибережної акваторії на чотирьох локаціях, які є найбільш популярними для відпочинку миколаївців. Йдеться про пляж на Намиві, пляжі Чайка, Вербочка та Маяк.
— На час проведення обстеження нашими піротехнічними службами не було виявлено якихось вибухонебезпечних предметів. Але це не говорить про те, що вони там відсутні. До того ж, річка має здатність до течії, і ми живемо в час воєнний дій та обстрілів, тому в будь-який момент ці предмети можуть зʼявитись. Але на час обстеження вибухонебезпечні предмети не були виявлені. Разом з тим, ми вивчали питання можливості відкриття пляжів. Але комплекс питань, які ми опрацювали, не дав нам змогу це зробити. З метою забезпечення безпеки людей, безпеки їх життя і здоров'я, все-таки було прийняте рішення, не дивлячись на ті заходи, які були проведені, все-таки пляжі залишили закритими. Чому? Тому що життя і здоров'я людей є найбільшою соціальною цінністю, а вода почекає. Ми впевнені, що після закінчення воєнного стану, після нашої перемоги, ми зможемо відкрити і відпочити, – розповів Возняк.
Проте, за словами посадовця, містяни нехтують забороною і не дивлячись на всі інформаційні заходи з боку поліції, ДСНС та управління надзвичайних ситуацій Миколаївської міськради, а також встановлені інформаційні таблички на місцях відпочинку, відпочивають на пляжах та купаються у річці.
— Це призводить і до трагічних наслідків. Вже тільки на території пляжної зони Намив ми маємо три нещасні випадки, де загинули люди на воді. І це не тільки пов'язано з воєнним станом, це і пов'язано з ситуацією, що міститься на дні нашої річки. Також це пов'язано з неналежною підготовкою до плавання наших громадян. Крім того, у нас статистично обліковується маса дітей та дорослих, які не вміють плавати, – додав він.
Роман Возняк зауважив, що рятувальники, поліція та медики оперативно реагують на повіддомлення щодо нещасних випадків на воді, виїжджають на місце та надають допомогу.
При цьому, начальник управління з питань НС Миколаєва повідомив, що один із бізнесменів, який тримає ресторан на Намиві, облаштував пляжну зону на Намиві, пройшов курси, встановив засоби для надання першої допомоги, гучномовці, освітлення та інше.
— Але ще раз повторю, у нас постійно йде навала шахедів, які використовують різні озброєння, на пляжі може бути розкинуто вибухонебезпечні предмети, тому почекайте з річним відпочинком на воді. Закінчиться війна, ми обов'язково відкриємо пляжі та масовий відпочинок на воді. Вода почекає, життя – найголовніша соціальна цінність, – додав він.
За словами Романа Возняка, за порушення заборони на купання в річках передбачено штрафні санкції, але спершу порушникам видають попередження. Посадовець зазначив, що йому невідомо про застосування штрафних санкцій цьогоріч.
На питання, чи можливо ще раз обстежити дно річки на наявність вибухонебезпечних предметів, натягнути сітки або інше загородження, щоб дозволити відпочинок на воді, як це зроблено в Одесі на морських пляжах. Проте, Роман Возняк заявив, що це недоцільно.
— Відкриття пляжу – це не тільки обстеження дна. По-перше, тому що через півхвилини після обстеження течією може принести якийсь небезпечний предмет. По-друге, комплекс заходів передбачає не тільки обстеження, а і наявність укриттів рятувальних постів та багато іншого, але найголовніше – певного санітарного стану води. Але на сьогоднішній день, наші відповідні служби говорять, що в нас якість води не відповідає санітарним вимогам, там перевищено певний рівень інфекцій, які можуть негативно вплинути на стан здоров'я. Тому обстеження воно проводиться як превентивний захід, щоб бути хоча б трошки впевненим, що ми зробили все, що від нас залежить, – пояснив посадовець.
В той же час, за словами Романа Возняка, містяни мають змогу виходити на воду на плавзасобі – річкових трамвайчиках, SUP бордах та інших, але виключно за наявності дозволу військових.