
Миколаїв посів сьоме місце в рейтингу прозорості міст України.
Такі дані оприлюднила програма «Прозорі міста» Transparency International Ukraine у вже 8-му дослідженні роботи 100 міських рад з 21 області.
У 2024 році прозорими стали 5 міст. Вперше з початку повномасштабного вторгнення – Чернівці, Вінниця, Луцьк, а також лідери 2023 року – Мукачево та Львів. Статус «частково прозорих» отримали 22 міста, решта 72 не досягли позначки у 50 балів, тому залишись у категорії «непрозорі».
Лідер рейтингу – місто Чернівці – отримало 84,5 бала зі 100, продемонструвавши суттєвий прогрес у 27 відсоткових пунктів (далі – в.п.). Другу сходинку посіла Вінниця з 81 балом, а на третьому місці — Луцьк, який також продемонстрував значну позитивну динаміку (20,7 в.п.) і набрав 76 балів.
У десятку найкращих увійшли сім обласних центрів та три інших міста. Крім 5 прозорих міст, це частково прозорі Біла Церква (69 балів), Миколаїв (68 балів), Кропивницький (67,5 балів), Дрогобич (66 балів) та Хмельницький (64,5 балів).
В свою чергу Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич відмітив позицію міста та поділився планами на майбутнє.
– Окремо приємно, що наше місто визнано найпрозорішим серед прифронтових громад. Прозорість і підзвітність – це не про рейтинги. Це про довіру між владою та громадою. Але такі оцінки надихають і підтверджують: ми рухаємось у правильному напрямку. Дякую команді Transparency International Ukraine за об’єктивність і підтримку змін у містах. Окрема подяка нашим постійним партнерам Антикорупційній ініціативі ЄС – за сталість партнерства та допомогу Миколаєву на шляху до доброчесного управління, - зазначив мер.
Крім того міський голова поділився планами на майбутнє:
- запускають розробку нового сайту та мобільного застосунку;
- поширюють моніторинг цін на всі міські будівництва;
- вдосконалюють звітність про бюджет і програми розвитку;
- реформують сферу управління майном і впроваджують електронну чергу на квартирний облік.
Сєнкевич подякував всім, хто щодня працює над змінами та робить Миколаїв містом, яке не лише витримує виклики, а й задає стандарти.
Також, найслабшими цього року виявилися Конотоп (11балів), Могилів-Подільський (15,5 балів), Золочів (16 балів), Хуст (16,5 балів), Білгород-Дністровський (17,5 балів), Південне і Вишневе (по 19,5 балів), Самар (21,5 балів), Глухів та Ізмаїл (по 22,5 бали). Половина цих міст вперше взяла участь у дослідженні прозорості, інші п’ять – вже мали такий досвід.
Середній рівень прозорості 100 міст — 41,6%. Міста, які показували високі результати у попередні роки, часто продовжували рухатись до збільшення прозорості і в 2024 році. 7 міст підвищили категорію: Вінниця, Луцьк, Чернівці, Вараш, Запоріжжя, Коломия, Славута. За рік 37 міських рад покращили свою прозорість на 10% і більше. Хоча були й ті, що стали менш прозорими: Дніпро та Дрогобич втратили статус «прозорих», а Бердичів, Ковель, Одеса та Шостка – статус «частково прозорих».
Водночас середній рівень прозорості «прифронтових» міст вище за загальний і сягає 43,9%. Такі дані вкотре доказують, що близькість до фронту не перешкоджає місту розвиватись і підвищувати прозорість. Лідером серед цих муніципалітетів став Миколаїв, який суттєво покращив свої результати, набрав 68 балів і посів 7 місце у рейтингу. Запоріжжя ж продемонструвало найпомітніший прогрес серед усіх досліджуваних міст, отримавши 63 бали та піднявшись на 12-те місце в рейтингу завдяки покращенню показників на 27,3 відсоткових пункти, якщо порівняти з 2023 роком.