Американський стартап у сфері ядерних технологій Kairos Power отримав дозвіл від комісії ядерного регулювання США на будівництво двох тестових реакторів. Це важливий крок для компанії, яка у жовтні підписала угоду з Google на постачання 500 МВт електроенергії для дата-центрів гіганта з 2030 року.
Реактори, які отримали назву Hermes 2, працюватимуть на високотемпературному паливі з фтористим соляним охолодженням для підтримки переходу на чисту енергію. Згідно з дозволом, реактори вироблятимуть по 35 МВт теплової енергії кожен. І хоча нові реактори технічно є тестовими майданчиками, які будуть розташовані в Оук-Рідж, штат Теннессі, Kairos має намір під'єднати електростанцію до електромережі, сказав TechCrunch речник Ешлі Льюїс.
Конструкція Kairos відрізняється від наявних ядерних реакторів двома ключовими аспектами: паливо виготовлене з урану, покритого вуглецевими та керамічними оболонками, які призначені бути достатньо міцними, щоб містити ядерний матеріал у разі аварії. І реактор охолоджується не водою, а розплавленим сольовим розчином.
Проєкт підтримує Міністерство енергетики США, яке виділило Kairos Power $303 млн на розробку технології. Система охолодження фторидною сіллю, за даними Національної лабораторії Оук-Рідж, може працювати навіть у разі відмови насосів, забезпечуючи пасивну циркуляцію охолоджувача.
Після 18 місяців перевірок, включно з оцінками безпеки та впливу на довкілля, комісія видала дозвіл на будівництво, що стало рекордно швидким процесом для такого типу проєктів. Kairos планує запустити перший реактор для Google у 2030 році, а завершити весь проєкт – до 2035 року. Як зазначає TechCrunch, у світі ядерної енергетики десятиліття – це зовсім недовго.